Izložba kopija i falsifikata
U Nacionalnoj galeriji u Londonu u toku je izložba kopija i falsifikata slika, kao i slika na kojima su vršene određene izmene.
Izlaganjem četrdesetak dela organizatori izložbe su želeli da ilustruju izazov sa kojim se suočavaju eksperti za autentifikaciju slikarskih dela, prenose britanski mediji.
Na ovoj zanimljivoj izložbi, koja će trajati do sredine septembra, predstavljena je serija slika koje su uspevale da prevare stručnjake same Nacionalne galerije sve do pojave i razvoja raznih tehnika autentifikacije.
Iz depoa čuvenog muzeja koji broje preko 2.000 dela, odabrano je četrdesetak slika koje dobro ilustruju izazov sa kojim su kroz istoriju morali da se suočavaju eminentni stručnjaci kako bi autentifikovali određena platna.
Na primer, u junu 1874. godine muzej je nabavio dve Botičelijeve slike naslovljene "Mars i Venera" i "Alegorija". Za ovu poslednju, koja je u to vreme smatrana boljom, muzej je platio mnogo više. Međutim, ispostavilo se da je u pitanju falsifikat, koji je naslikao jedan učenik velikog majstora.
Na nekim slikama su pak vršene prepravke iz različitih razloga, uglavnom moralnih. Tako je renesansna slika "Žena na prozoru" u viktorijansko doba bila podvrgnuta prepravkama kako bi bila usklađena s tadašnjim moralnim kodeksom. Ublažen je dekolte, lice žene je dobilo neviniji izraz, a plava kosa postala je smeđa.
Zahvaljujući modernoj tehnologiji kao što su infracrveni zraci, rentgensko snimanje, elektronska mikroskopija i spektometrija mase u Nacionalnoj galeriji, kao i u mnogim drugim muzeji stručnjaci danas uspešno razotkrivaju mnoge misterije i prevare.