Čudovišta koja smo voleli, 4. deo
Izdavačka kuća "Kreativni centar" nedavno je objavila dugo očekivani, četvrti tom edicije "Čudovišta koja smo voleli" ne tako davno preminulog kritičara i teoretičara filma Ranka Munitića. Ova mala, ali izuzetna autorska enciklopedija ispituje rađanje popularnih likova u književnosti i njihov prelazak na film i u strip.
Edicija "Čudovišta koja smo voleli" bila je zamišljena kao istraživačko putovanje u šest knjiga, dugo tri i po milenijuma, ali će zbog prerane smrti autora obuhvatiti pedeset poglavlja, svrstanih u pet, umesto prvobitnih šest tomova.
Analizom legendarnih ličnosti iz mitova, bajki, zatim dela horora i naučne kao i iz epske fantastike, traga se za tajnom večite privlačnosti i izazovnosti čudovišta.
Prema rečima samog autora, serijal "Čudovišta koja smo voleli" jeste "pokušaj da se najpopularniji mitovi filmske fantastike ispitaju najpre u odnosu na književne originale (iz kojih su mahom svi potekli), a onda i u odnosu na prasliku koja stoji iza svega“.
Na taj način ova mala autorska enciklopedija ispituje rađanje popularnih likova u književnosti i njihov prelazak na film i u strip.
U četvrtoj knjizi predstavljeni su Erik – Fantom Opere, Alraune, Fantomas, Golem, Tarzan, Fu Manchu, Doktor Mabuse i drugi.
Ranko Munitić (1943–2009) objavljivao je kritike, eseje i knjige iz raznih oblasti umetnosti. Posebnu pažnju posvećivao je domaćoj kinematografiji, dokumentarnom filmu, filmskoj animaciji, stripu, glumi i glumcima i umetničkoj fantastici.
Napisao je više filmskih scenarija i radio kao član žirija i selekcionih komisija na dvadesetak svetskih festivala kratkog i animiranog filma. Često je isticao da nema nikog iza sebe, već "samo svoje ime, prezime, obraz, savjest”.