UNESKO zaštitio meksičke dodole
Drevnu umetnost meksičkih letača, koju pripadnici naroda Totonak izvode tokom perioda gladi i suše, Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) proglasila je za zaštićeno kulturno blago, čime je ta tradicija postala prva takve vrste u Meksiku koja se našla pod okriljem međunarodne organizacije.
Pripadnici meksičkog naroda Totonak iz savezne države Verakruz veoma su zadovoljni priznanjem i u tu čast priredili su publici spektakl.
Priznanje UNESKO-a pomoći će očuvanju, širenju i razvijanju kulturnog nasleđa letača u toj zemlji.
Smatra se da ritual datira iz 600. godine pre nove ere. Dolaskom španskih osvajača postao je deo festivala „Korpus Kristi".
„Meksički letači su se našli na UNESKO reprezentativnoj listi zaštićenog blaga čovečanstva. Na taj način moći će da se očuva to kulturno nasleđe", istakao je predstavnik UNESKO-a Nikolas Šulce.
Prema drevnoj tradiciji, tokom perioda gladi i suše, stariji pripadnici naroda Totonak slali su sveštenike kao glasnike da prinose darove bogovima i mole se za kišu i plodno zemljište. Ceremonija počinje sečenjem stabla visokog 20 metara, a zatim se drevnim plesom priziva bog vetra i traži oproštaj i zaštita, sve to uz zvuke flaute i bubnja.
Najspektakularniji deo rituala podrazumeva penjanje letača uz stub, bezbedno vezivanje, dok muzičar na vrhu stuba priziva Sunce i bogove radi zaštite onih koji lete. Ceo ritual prate prigodne pesme.
Prema rečima letača Narcisa Rodrigeza, priznanje istovremeno otvara vrata svetu i znači veću odgovornost.
„Odgovornost će biti na članovima naše zajednice, deci, unucima i praunucima. Ne smemo da prekinemo ovu tradiciju jer je to nasleđe naših predaka", naglasio je on.
UNESKO planira održavanje godišnjeg, međunarodnog susreta meksičkih letača tokom jednog festivala i osnivanje škole kako bi se deca učila veštini letenja i privukla nova generacija pripadnika naroda Totonak.