Državni javašluk ubija i glumce
Iznenadna smrt Milorada Mandića Mande ostavila je u šoku njegove kolege, prijatelje i porodicu, ali i otvoreno pitanje - šta je dovelo do toga da se čuveni glumac sruši na sceni i - umre. Nije tajna da je imao probleme sa srcem, ali u stalnoj trci da svojoj porodici obezbedi egzistenciju nije stigao da misli na sebe.
Kao mnoge njegove kolege i on se žalio na kredit u švajcarskim francima koji je uzeo pre više od deset godina kako bi svojoj porodici obezbedio krov nad glavom. Ali, ne samo da nije mogao da ga plaća, već je kredit iz godine u godinu "rastao" i sa početnih 79.000 narastao na 85.000 evra kao da čitavu deceniju ništa nije plaćao. Zbog toga je radio tri posla, a njegova plata upravnika dečjeg pozorišta "Boško Buha" nije pokrivala ni ratu za stan. Predano se brinuo za četvoro dece iz dva braka, a svakodnevni stres oko posla i egzistencije, na kraju su na žalost, uzeli danak.
- Nikada se nije žalio, ali se videlo da je umoran i preumoran. Ali, kad izađe na scenu on se ozari, proradi mu osmeh, šala, energija... Mnogo, mnogo se trošio - kaže reditelj Milan Karadžić, koji je s njim radio na predstavi "Petar Pan" u kojoj je Manda igrao Kapetana Kuku u čijem kostimu je i preminuo.
Nije tajna da su mnogi glumci već godinama u ozbiljnim finansijskim problemima. Doći do uloge je sve teže, a Ministarstvo kulture na čijem je čelu Ivan Tasovac ne mari mnogo za njihov položaj. Džaba svi kukaju na izuzetno loš položaj kulture i na minimalna izdvajanja države za ovu oblast. Ministar i čelnici Srbije to ne čuju. Njima je i onako uvek bila važnija sopstvena fotelja, nego bila šta drugo.
Zato su mnoge glumačke legende starost dočekale na ivici egzistencije, a u ništa boljoj poziciji nisu ni oni mlađi. Pozorišta muku muče sa budžetima, glumci i ako uspeju da "ubodu" neki posao nikad ne znaju da li će za to biti i plaćeni. Nije tajna da mnogi glumci mesecima ne dobijaju plate i honorare uz uvek isto obrazloženje - nema para.
- Igram u tri predstave, a honorare mi duguju mesecima. Glumim humanitarno! To je strašno. Možda imam pare da kupim hleb, ali nemam ništa da namažem na tu krišku hleba - slikovito je svoju glumačku poziciju opisala Katarina Žutić još pre godinu dana. Ali, njene reči niko od nadležnih u zemlji Srbiji nije čuo.
Slučaj Ljubivoja Tadića
Pre nešto više od godinu dana u stanu glumca Ljubivoja Tadića izbio je požar u kome je stradala njegova sestra, majka zadobila teške opekotine, a on završio u bolnici. Ispostavilo se kasnije da je do požara došlo jer je porodica koristila sveće, struja im je bila isključena jer nisu imali od čega da plate račune. Tako su živeli pune dve godine! Kako o svom teškom materijalnom položaju nikome nije govorio, malo ko je i znao kako živi poznati glumac.
Zato se ministar Tasovac i premijer Aleksandar Vučić oglašavaju kada nego od glumaca umre sa izrazima saučešća, kao da je bilo kome, a posebno porodicama preminulog u tom trenutku to uopšte važno. Zato bi bilo bolje da nadležni u Srbiji preduzmu nešto konkretno i pomognu ne samo umetnicima, već i da se sačuva kultura ove države. Jer, bez kulture i umetnosti, a posebno očuvanja sopstvenog identiteta i tradicije svima nam se crno piše.
Beg u Kanadu
Pažnju javnosti pre nekoliko meseci pobudila je i izjava glumca Nebojše Dugalića da planira da se sa suprugom i petoro dece iseli u Kanadu. Kao glava porodice više nije bio u stanju da vraća kredit za stan, pa je odlazak u inostranstvo bio jedini spas. Međutim, jedan od najnagrađivanijih srpskih glumaca nije želeo da sa medijima razgovara na ovu temu. A, i zašto bi. Sažaljenje mu ne treba, već da država radi svoj posao i omogući svim građanima, pa i glumcima, da žive normalno od svog posla.