Siromaštvo se leči i knjigom
Nedavno završeni Sajam knjiga u Beogradu kao i svake godine dokaz je da ima nešto Srba koji vole da čitaju, nešto Srba koji se hvale da čitaju, nešto Srba koji vole da pišu i nešto Srba koji znaju da pišu.
Žene i omladina su najbrojniji čitaoci i najčešći kupci knjiga u Srbiji. Istina, poezija se čita manje, ali je veliko interesovanje za žensko pismo i bestselere i u tom smislu publika u Srbiji prati svetske trendove.
Pojedinačni tiraži su mali, ali sve je više registrovanih izdavača što svedoči o tome da je u pitanju ipak isplativ posao, a da je knjiga u Srbiji žilavija nego što bi se dalo zaključiti po statističkim pokazateljima o broju nepismenih.
Upravnik Srpske književne zadruge Nina Novićević kaže da se u kriznim vremenima uvek najviše čita.
''Kada prvog dana sajma vidim tu količinu novih knjiga, ne mogu da ne uporedim broj objavljenih dela sa brojem nepismenih u Srbiji i da se potom ne zapitam ko će sve to da kupi. Mada, uvek se u kriznim vremenima čita, najveća prodaja knjiga zabeležena je 1999. godine u vreme bombardovanja. Tada je od početka Knez Mihailove ulice do Kalemegdana sve bilo jedna velika knjižara, na ulici se prodavalo i narod je željan kupovao'', rekla je Novićevićeva.
(Opširnije u štampanom izdanju "Vesti" za 08.11.)