Monografija srpske baštine
U muzeju Ras u Novom pazaru u nedelju uveče je predstavljena monografija "Svetska baština - Srbija" i otvorena izložba posvećenu srpskim spomenicima kulture sa UNESKO-ve liste svetske baštine.
![](/data/images/2010-05-30/66213_1sopocani_f.jpg?ver=1275254764)
Promovišući monografiju, koja na reprezentativan način u slici i reči predstavlja naše spomenike kulture koji se nalaze na UNESKO-voj listi svetske baštine, ministar kulture Nebojša Bradić je rekao da njeno objavljivanje upravo doprinosi zaštiti našeg kulturnog nasleđa.
On je kazao da kulturnu baštinu treba da štitimo, predstavljamo i otkrivamo prvo nama samima, pa onda i svetu.
Srpska baština na UNESKO listi
Na listi svetske kulturne baštine nalaze se Studenica od 1986. godine, Stari Ras sa Sopoćanima od 1979, četiri spomenika na Kosovu i Metohiji - manastir Visoki Dečani koji je upisan 2004, a od 2006. godine su mu kao ugrožena kulturna baština pridruženi i Pećka Patrijarsija i Gračanica i crkva Bogorodica Ljeviška. |
Bradić je ukazao i na praktičan cilj kulturne baštine, koja može da bude bitan faktor kulturnog turizma, privrednog i ekonomskog razvoja uopšte, zato što, po njegovim rečima kultura nije potrošač, već je pokretač.
Bradić je istakao da identitet koji postoji u ovom delu naše zemlje: mešavina srpsko-vizantijskog i otomanskog nasleđa, predstavlja veliki kvalitet i bogatstvo koje ovaj kraj nosi.
"Spomenici kao što su Stari Ras, Petrova crkva, Sopoćani zavređuju pažnju budućih gostiju ovog mesta, ali i stručnjaka koji ovde dolaze", rekao je ministar.
![](/data/images/2010-03-15/43422_bogorodica-ljeviska1_f.jpg?ver=1275254924)
Bradić je podsetio da je monografija do sada objavljena na engleskom, nemačkom, kineskom jeziku i da se spremaju prevodi na francuski, ruski, italijanski...
Monografija je već predstavljena u Leposaviću na Kosovu i Metohiji, Zaječaru, a nakon Novog Pazara biće promovisana u Kraljevu.
U prisustvu zvanica, među kojima su bili ministar bez portrelja Sulejman Ugljanin i ambasador Turske u Beogradu Ahmed Suha, Bradić je najavio da će nakon Srbije ova knjiga biti predstavljena i na brojnim skupovima širom sveta: u Lajpcigu, Pekingu, Šangaju, Parizu...
Direktorka republičkog Zavoda za zaštitu spomenika Vera Pavlović-Lončarski rekla je da je svetsko nasleđe zaveštanje prošlosti u kojem živimo i da treba da ga ostavimo budućim generacijama, kako bi se i oni upoznali sa bogatstvom koje imamo.
Lista svetske baštine sadrži 890 lokaliteta kulturnog i prirednog bogatstva.