Otvoreni Dani Sarajeva u Beogradu
Četvrti festival "Dani Sarajeva u Beogradu" svečano je otvoren danas u galeriji "Artget" Kulturnog centra Beograda izložbom "Objektivno 1", grupe poznatih fotografa iz Sarajeva, koji su kroz objektiv preneli svakodnevni život svog grada.
Među mnogobrojnom beogradskom publikom i umetnicima iz Sarajeva otvaranju manifestacije prisustvao je ambasador BiH u Beogradu Boriša Arnaut.
"Na prvom festivalu 2007. godine bilo tek 30-tak gostiju iz Sarajeva, a danas je puna sala, dolazi više stotina umetnika iz Sarajava, što je jako optimistično za buduće kulturne odnose Beograda i Sarajeva", kazao je ambasador Arnaut.
Arnaut je ocenio da je kultura ponovo pokazala da je prethodica svih budućih boljih odnosa između dve države, da će povezivanje mladih Sarajeva i Beograda vratiti ono što je nekada bilo, što je imala njegova generacija.
Ambasador je poželeo da festivalski dani proteknu u stvaranju novih prijateljstava, da ovakve manifestacije kulturnog povezivanja između BiH i Srbije ne budu samo jednom godišnje, nego češće.
Dobrodošlicu na festival "Dani Sarajeva" poželela je koordinator programa Maja Mičić koja je najavila da će tokom pet festivalskih dana do 23. maja, beogradskoj publici na 15 lokacija biti predstavljena bogata kulturna scena Sarajeva.
"Program je koncipiran u pet delova i obuhvata izložbe, predstave, filmove, koncerte i panel diskusije na društveno-političke teme koje se tradicionalno održavaju u Centru za kulturnu dekontaminaciju", kazala je ona.
Mladi Sarajeva i Beograda diskutovaće na teme "Politički, verski i nacionalno motivisano nasilje na fudbalskim utakmicama", "Kako da nam se prošlost ne ponovi" i "15 godina od Dejtona".
Direktor Inicijative mladih za ljudska prava Maja Stojanović kazala je da su Dani Sarajeva u Beogradu pokrenuti sa idejom da bude obeleženo 15 godina od opsade Sarajeva u prvoj polovini 1990-tih.
"Cilj manifestacije je uspostavljanje novih veza i podsticanje razvoja komunikacije mladih iz BiH i Srbije, zasnovane na razumevanju i prihvatanju bliske prošlosti. Posle četiri godine festival je mnogo porastao, ali ukoliko hoćemo da budemo realni, vidimo da nismo mnogo postigli", kazala je Stojanović.
Stojanović je istakla da je veoma teško uspostaviti pokidane veze, postaviti na noge odnose koji se ruše i dalje iz godine u godinu, ali da ipak ima mesta optimizmu jer su festivalu zvaničnu podršku pružila dva grada pa saradnja neće ostati samo na organizacijama koje se bave ljudskim pravima i mladima već će je preuzeti i institucije.
Posle svečanog otvaranja, festival je nastavljen u Jugoslovenskom dramskom pozorištu scenskim čitanjem komada "Boja krvi i ilovače" Fahida Durakovića, jedne od tri drame izabrane na konkursu za mlade autore.
Posetioci četvrtog festivala moći će da uživaju u dobro poznatom zvuku sevdaha ali i u novom, autentičnom zvuku neosevdaha, nastupu mladih muzičara i onih koji su tokom opsade Sarajeva čuvali duh muzičke scene u tom gradu.
Koncerte će održati grupe "Dvadesetorica", "Sikter" , "Skroz", a 20. maja svoj prvi solo album predstaviće beogradskoj bublici dobro poznat i drag gost iz Sarajeva gitarista Damir Imamović.
Nastupiće i duet pevačice Amire Medunjanini višestruko nagrađivanog džez pijaniste Bojana Zulfikarpašića, rođenog Beograđanina, koji godinama gradi uspešnu karijeru u Francuskoj.