Milena uradila više od države
Sinoć je u Beogradu završen jubilarni 60. Sajam knjiga koji je trajao sedam dana. Zemlja počasni gost ove godine je bila Rusija, a posetioci su imali priliku da se druže sa brojnim savremenim ruskim piscima poput Eduarda Verkina, Viktora Jerofejeva i mnogih drugih. Sajam je protekao u duhu negovanja srpskog jezika, kao i obeležavanja sto godina od rođenja velikog srpskog pisca Branka Ćopića.
I srpska dijaspora se predstavila na Sajmu knjiga. Na štandu Uprave za dijasporu, održana je promocija leksikona "Srpski pisci u rasejanju 1914-2014". Ovaj leksikon jedno je u nizu izdanja o znamenitim Srbima u celom svetu, a čitav projekat nosi naziv "Srpska enciklopedija XX veka", koji je pokrenula Milena Milanović, koja je preminula samo jedan dan uoči izlaska leksikona iz štampe.
Ona je bila poznati publicista, kulturolog i leksikograf, dobitnica nagrade za životno delo "Ivo Andrić" koja je ceo svoj životni vek posvetila negovanju kulturnog identiteta Srba u resejanju. Njen rad nastavila je njena ćerka Olga Belosavić Milanović sa saradnicima.
- Srpska dijaspora ima mnogo književnika, koji neguju srpski jezik, duh i tradiciju, i vreme je da se o njima čuje - rekla je Olga Belosavić Milanović povodom promocije leksikona.
Predgovor za ovo izdanje napisao je poznati književnik Matija Bećković, koji je ovu knjigu ocenio kao podvig.
- Ovim delom je napravljena mapa srpske kulture širom sveta, koja je okupljena oko jezika materinog mleka, koje se rasipa po celom svetu. Jedna žena uspela je da uradi ono što ne bi uradila čitava jedna država. Sada znamo gde imamo i koga među našim srodnim dušama širom planete - rekao je Bećković.
Fond Serbika
U okviru projekta "Srpska enciklopedija XX veka" do sada je izašlo nekoliko izdanja, među kojima su "Poznati srpski lekari", "Srbi u svetu, ko je ko" i mnoga druga. U izradi je i drugi tom "Srpskih pisaca u rasejanju", kao i leksikon posvećen znamenitim Srpkinjama. Zahvaljujući svim ovim leksikonima, Narodna biblioteka Srbije je formirala fond Serbika, radi stvaranja baze podataka naših autora u dijaspori.
Prof. dr Boško Suvajdžić, predsednik Međunarodnog kongresa slavista izrazio je divljenje prema radu Milene Milanović.
- Milena je bila institucija. Leksikon obuhvata 800 pisaca iz 60 zemalja širom sveta. Sve biografije okupljene u leksikonu, daju jednu lepu perspektivu uspešne dijaspore. Milena je ostavila jednu veliku i značajnu zadužbinu srpskoj kulturi - izjavio je prof. dr Suvajdžić.
Promociji su prisustvovali i Slavica Mastikosa, književnica i predstavnica udruženja pisaca Sedmica iz Frankfurta, koja smatra da je projekat Milene Milanović trebala da radi država.
- Ja sam bila ponosna što neko u matici ipak misli na nas u tuđini. Predstavili smo leksikon i na sajmu knjiga u Frankfurtu, i nadamo se da će stići u sve krajeve sveta - kaže Mastikosa.
Sredstva za štampanje ovog kapitalnog dela srpske kulture su obezbeđena zahvaljujući naporima dijaspore, a država nije imala sluha da pomogne ovaj projekat.