Pesnik koji nije umeo da umre
"Nikog nemoj da pitaš šta znači neka izložba. Izložba nije ono što ti je pokazano. Ti se pokazuješ njoj. Dužnost je izložbe da te vidi. Stani pred delo i zahtevaj da ti objasni šta ti značiš", pisao je jedan od najvećih srpskih pesnika. Sledeće godine navršiće se 30 godina od smrti Miroslava Antića koji je napisao "Ako ti jave: umro sam - ne veruj, to ne umem."
Za Miroslava Antića je Draško Ređep napisao da je bio pesnik, boem, umetnik reči, usmenjak, pevač, slikar, dramatičar, scenarista, veliki spavač, kapetan broda, putnik, pustolov, ljubavnik zavičaja, astronom, ali i astrolog, paor, dečak, Banaćanin, filmadžija, bostandžija, graditelj, džudista, majstor svakojakih veština, reporter, i to onaj koji nas budi obično petkom, zaljubljenik vozova, naročito ekspresnih, koji idu na sever, mag...
U Zrenjaninu je nedavno otvorena jedinstvena, dosad neviđena izložba posvećena stvaralaštvu Miroslava - Mike Antića. Mika je često boravio u Zrenjaninu, ali nikada u njemu nije izlagao za života i ovo je sad prvi put da Zrenjaninci imaju priliku da vide izložbu raznovrsnih radova čuvenog srpskog pesnika.
Izložba pod nazivom "Da li sam svuda gde su mi tragovi?" otvorena je u Salonu Narodnog muzeja u Zrenjaninu koji nije mogao odjednom da primi sve zainteresovane Zrenjanince. Izložba je nastala kao rezultat saradnje zrenjaninskog Muzeja i porodice Miroslava Antića, sinova Vuka i Juga i supruge Ljilje Antić. Na izložbi, prvi put su obuhvaćeni svi aspekti Antićevog rada - kao novinara, urednika novinskih listova, pesnika, slikara, režisera i scenariste, što ovu izložbu čini jedinstvenom.
Umetnička zaostavština Miroslava Antića raspoređena je u tri segmenta - književnost i novinarstvo, likovno i filmsko stvaralaštvo. Izloženi su njegovi rukopisi, publikacije i retka izdanja Antićevog književnog stvaralaštva, dokumenti i fotografija. Posebno je istaknut originalni rukopis zbirke pesama "Plavi čuperak", budući da se ove godine obeležava 50 godina od prvog izdanja ove zbirke stihova za decu.
U salonu zrenjaninskog Narodnog muzeja izloženi su i Antićevi crteži, monotipije i iklus radova u kombinovanoj tehnici koje je stvarao pred sam kraj života, između ostalog, i ciklus "Suncokreti". Treći segment izložbe obuhvata Antićevo angažovanje na filmu, gde se istakao kao scenarista i režiser. Publika po prvi put ima jedinstvenu priliku da zaviri u knjigu režije filma "Doručak sa đavolom", za čiji scenario je Mika dobio Zlatnu arenu u Puli 1971. godine.
Kao zaseban deo izložbe predstavljen je njegov radni ambijent, sastavljen od njegovih ličnih predmeta, od pisaće mašine olimpija do teleskopa. U prostoru izložbe posetioci imaju priliku da pogledaju i video-materijal dobijen iz dokumentarnih arhiva Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine.
Izložba, čije autorke su bibliotekar Bojana Vidović, i istoričar umetnosti Ivana Arađan, trajaće do oktobra 2015. godine, a tokom njenog trajanja planirane su promocije najnovijih izdanja Antićevih knjiga, večeri posvećene ovom umetniku, kao i projekcija dokumentarnih filmova o njemu.
- Osetio se vragolasti duh Mike Antića i večeras, ovde među nama. Zaista sjajna impresija i mislim da sam ovom rečenicom sve rekao - rekao je Dušan Milićev, pesnik i publicista.
Kubikaš i mornar
"Svakog jutra poželim da počnem jednu odličnu biografiju, koja bi poslužila, ako nikome drugom, bar đacima u školi jer oni, nažalost, moraju da uče i život pisca. Ja bih bio najgori đak jer ni svoj život nisam naučio. A radio sam svašta. Bio sam zidarski pomoćnik, fizički radnik u pivari, kubikaš na pristaništu, mornar, pozorišni reditelj, bavio sam se vodovodom i kanalizacijom, radio sa kompresorima, obrađivao drvo, umem da napravim krov, glumio sam u jednom lutkarskom pozorištu, pravio lutke, vodio televizijske emisije, bio konferansije... Imam i neke nagrade i priznanja... Najviše bih voleo da sami izmislite moju biografiju. Onda ću imati mnogo raznih života i biti najživlji među živima", napisao je Mika Antić u "Čistoj biografiji".
Učenje života
Prvoslav Zakovski, glumac, prvak zrenjaninskog Narodnog pozorišta Toša Jovanović, oduševljen je što je ovakva izložba otvorena u Zrenjaninu:
- Mika je jedinstven, voleo je Zrenjanin i imao sam nekoliko puta priliku da ga kao mlad glumac sretnem i učim od njega život, kako je znao da kaže... Zato sada sa velikim pijetetom govorim njegove stihove, osećam ih negde u najtananijem delu duše, baš kao da sam to ja...