Joko Ono, Lenon i Tito stižu i u Beograd
Muzej istorije Jugoslavije (MIJ) predstavlja od 1. maja izložbu “Joko, Lenon, Tito - jedna konceptualistička akcija”, koja sadrži dokumentaciju o akciji “Žirovi” (Acrons) i drugim mirovnjačko-umetničkim akcijama slavnog para Joko Ono i Džona Lenona iz 1969. godine, kao i crteže Joko Ono na temu žira, realizovane povodom 40-godišnjice te akcije, ali i fotografije koje je snimio Josip Broz Tito, a bile izložene su na njegove dve samostalne izložbe (u Mariboru i Sarajevu) ranih 60-ih godina prošlog veka.
Izložba je inspirisana akcijom koju su Joko Ono i Džon Lenon sproveli neposredno posle venčanja 1968. godine - u dvorištu katedrale u Koventriju u Velikoj Britaniji posadili su hrast posvećen ideji mira u svetu, a ubrzo potom Joko Ono odlučila je da akciju proširi tako što će u nju uključiti svetske lidere koji su imali moć da direktno odlučuju o ratu i miru.
Pedeset državnika dobilo je žirove i pisma u kojima im Joko Oko i Lenon objašnjavaju svoju antiratnu ideju sa molbom da žirovi budu zasađeni.
Paket je dobio i Josip Broz Tito, bivši doživotni predsednik nekadašnje Jugoslavije.
Prema navodima autora izložbe, Mome Cvijovića iz MIJ i Save Stepanova iz novosadske Galerije “Zlatno oko”, žirovi koji su upućeni na adresu Tita su pregledani prema protokolu.
Ambasadi Jugoslavije u Londonu poslato je uputstvo da zahvali na poklonu Lenonu i Joko Ono, a Titu je upućeno pismo koje objašnjava da je “izvesni gospodin Lenon, član u svetu poznatog ansambla Bitlsi” poslao neobičan poklon i predlog da se žirovi zasade kao simboli želje da u svetu prestane rat.
Na tom dokumentu stoji potpis koji označava da je Tito video polklon i odobrio njegov prijem, ali niko, međutim, ne može da sa sigurnošću potvrdi da su žirovi zasađeni.
Organizatori su tada naveli da je Tito prihvatio ideju Lenona i Joko Ono i potpuno je ispoštovao, te je žirove posadio u arborijumu rezidencije u Beogradu, gde danas postoje dva ponosna 40-godišnja hrasta.
U okviru izložbe u MIJ, biće izvedena akcija “Joko Ono - Drvo želja” (Wish tree) u kojoj će moći da učestvuju i posetioci - željama i porukama posvećenim miru.
Tu akciju Joko Ono pokrenula je 1981. godine u čast Lenona i njihovih zajedničkih mirovnih aktivnosti, a do danas je širom sveta prikupljeno 700.000 poruka.
Poruke će nakon završetka akcije biti pohranjene u okviru svetlosne instalacije “Imagine Peace Tower” u Rejkjaviku.
Koordinatorka izložbe je Vesna Latinović iz Galerije Bel art u Novom Sadu, a postavku je dizajnirao Ljubomir Maksimov iz novosadskog Studija Maximov.
Izložba će biti otvorena u MIJ (Muzej 25. maj) do 1. avgusta, svakoga dana, osim ponedeljka, od 10 do 16 sati.