Sreda 1. 1. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 25.03.2015.
21:21
B. Grujić - Vesti A

Slikarka koja je branila ranjenike

U Salonu Narodnog muzeja u Zrenjaninu otvorena je izložba pod nazivom "Paulina Sudarski - od ekspresivne vedrine do tragičnog kraja". Ova izložba je pokušaj da opus zrenjaninske slikarke Pauline Sudarski izlađe iz lokalnih okvira u kojima je isključivo proučavana.

Z. Dedić
Paulina Sudarski u Kraljevskoj umetničkoj školi

Život ove umetnice, koji je tragično okončan u 29. godini pogibijom na Sutjesci, zanimljiv je iz više razloga.

S jedne strane, stoji podatak da je iza nje ostao ne tako mali broj radova koji se čuva u tri ustanove i kod dvoje naslednika. Najviše dela čuva Narodni muzej Zrenjanin u vidu legata, koji je poklonila slikarkina majka 1949. godine. Ona je muzeju predala 155 radova, crteža i ulja na platnu.

Postavku izložbe čine 63 rada koji se čuvaju u Narodnom muzeju Zrenjanin, koji tako obeležava i 70 godina od pobede nad fašizmom.

Paulina Pava Sudarski je rođena 1914. godine u Vranjevu, koje je kasnije pripojeno Novom Bečeju. U rodnom mestu završava osnovnu školu i počinje gimnaziju.

Nakon što joj je otac poginuo u Prvom svetskom ratu, njena majka se udaje za Vladimira Vrbaškog, fabrikanta iz Beograda, gde se porodica potom seli i gde Paulina nastavlja svoje školovanje.

Sredinom tridesetih godina uči na čuvenoj Kraljevskoj umetničkoj školi gde stiče osnovno slikarsko obrazovanje i mogućnost da radi kao nastavnica likovnog vaspitanja. Kada se 1937. godine osniva Akademija likovnih umetnosti, Paulina postaje jedan od prvih upisanih studenata.

Preživeo ofanzive

Blažo Đuričić, Paulinin muž, bio je poreklom Hercegovac koji je rođen u Americi 1914. godine, ali se njegov otac vratio kao dobrovoljac u Prvom svetskom ratu i poginuo. Blažo je pred Drugi svetski rat diplomirao agronomiju na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu. Na Cetinju ih je zatekao rat i odatle su se odmah pridružili partizanima. Blažo je bio jedan od organizatora ustanka, preživeo je Sutjesku i mnoge druge ofanzive, više puta je odlikovan, a 27. novembra 1953. proglašen za narodnog heroja Jugoslavije. Blažo je posle rata obavljao različite funkcije u BiH i Jugoslaviji, a penzionisan je na mestu potpredsednika Skupštine Jugoslavije. Umro je 1991. godine i sahranjen u Sarajevu.

Posebno je značajan njen rad sa profesorom i čuvenim slikarem Petrom Dobrovićem kod koga je i diplomirala 1940. godine. Njegov uticaj se najviše ogleda u predstavama nagog muškog i ženskog tela, pa će na slikama i crtežima na temu akta kod Pauline Sudarski najviše doći do izražaja taj koloritni ekspresionizam karakterističan za Dobrovića. Na Akademiji je Paulina uradila najveći broj svojih radova. Osim aktova, tu su i portreti, pejzaži, mrtve prirode.

Z. Dedić
Paulina Sudarski

U to vreme ova slikarka je i saradnica časopisa "Žena danas" i "Vojvođanski zbornik", aktivno učestvujući u društvenom i političkom životu predratnog Beograda.

Verovatno je tada i upoznala svog budućeg supruga Blaža Đuričića sa kojim odlazi na Cetinje gde se zapošljava kao nastavnica u tamošnjoj gimnaziji.

Školska godina se prekida u maju 1941, zbog priprema za predstojeći ustanak te se i Paulina sa suprugom priključuje mladim komunistima i odlazi u rat.

Po dolasku na Durmitor dodeljena je partizanskoj bolnici. Stradala je kao bolničarka tokom bitke na Sutjesci. Tog 13. juna 1943. godine bila je deo sanitetskog osoblja koje nije želelo da napusti ranjenike i bolesne te su poginuli zajedno sa njima.

Godine 1949. njena majka Jovanka Vrbaški poklonila je najveći broj slika i crteža svoje kćerke Narodnom muzeju Zrenjanin, što čini prvi legat ove ustanove.

Nešto radova je dobila i Galerija Matice srpske, a nekoliko godina kasnije i Predškolska ustanova "Pava Sudarski" iz Novog Bečeja. Uz ove ustanove, Paulinina dela kao i dokumentarni materijal čuvaju i njeni naslednici, porodice Milene Pandurović iz Novog Bečeja i Tatjane Janković iz Beograda.

U Umetničkom paviljonu "Cvijeta Zuzorić" na Kalemegdanu, kao i na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, među imenima poginulih slikara, odnosno studenata, uklesano je i ime Pauline Sudarski.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2025 © - vesti online