Hiljade umetničkih dela trune u Zrenjaninu
Više od 2.500 vrednih dela likovnih umetnika iz bivše Jugoslavije i inostranstva Savremene galerije Zrenjanin decenijama propada zbog neodgovarajućih uslova čuvanja i nedostupna su javnosti, izjavila je kustoskinja te galerije Slavica Popov.
Depo Savremene galerije Umetničke kolonije Ečka - Zrenjanin u kojem se čuva veći deo građe (uglavnom slike, uramljeni akvareli i grafike) nalazi se u Kaštelu u Ečki i u izuzetno je lošem stanju, vlažan i prašnjav, pa je i veliki broj predmeta počeo da propada zbog vlage i neadekvatnih uslova tog prostora.
Savremena galerija, jedina institucija kulture u Zrenjaninu koja nema svoju zgradu, pre nekoliko godina pokrenula je inicijativu da se nekadašnji Dom vojske, koji se nalazi pored zrenjaninskog Kulturnog centra, preuredi za te potrebe.
Slavica Popov rekla je da bi to bilo idealno rešenje jer u Domu vojske ima dovoljno prostora za stalnu postavku, bar najznačajnijih dela, kao i za izložbeni salon, radionice za konzervatore i preparatore, sve depoe i kancelarije.
Ona je navela da je depo u kojem je smešteno umetničko blago zrenjaninske Savremene galerije neuslovan i da ne zadovoljava ni osnovne muzeološke uslove.
Samo u slikarskom depou u Ečki ima oko 800 slika i instalacija, a u zbirci je i 1.000 radova na papiru koji se čuvaju u depou u Zrenjaninu, kao i stotinak skulptura u vajarskom depou, koje su smeštene u podrumu pozorišta.
"Sve to čuva se bez osnovnih muzeoloških uslova. Umesto propisane vlažnosti i temperature od 18 stepeni do 22 stepena, pohranjene slike se smrzavaju na minus 20, ili 'peku' na plus 40. Strašno je da propada vredno umetničko blago, a da se ništa ne čini za njegov spas", upozorila je Slavica Popov.
Ona je podsetila da su među tim delima i dela Milana Konjovića, Jovana Bijelića, Peđe Milosavljevića, Ivana Radovića, Miodraga Protića, Aleksandra Lukovića i mnoštva inostranih vrhunskih autora.
Savremena galerija u Zrenjaninu osnovana je 1962. godine