Đinđićeve poruke u režiji Lečića
Multimedijalni spektakl "Opomena - deset godina posle, Zoran Đinđić", autorsko delo reditelja i glumca Branislava Lečića (57) premijerno je predstavljena u utorak uveče u punoj dvorani Centra Sava.
Predstava počinje Đinđićevim govorom, pa se na led ekranima pojavljuje njegova slika. Uz zvuk pucnja, na levoj strani Zoranovog portreta iscrtava se crvena mapa Srbije koja se razliva i pozadina postaje crvena. Potom su usledili snimci od 12. marta 2003. godine kada je ubijen premijer, kao i arhivski materijal dešavanja na domaćoj i svetskoj političkoj sceni poslednjih deset godina. Uz muziku, pokrete i pevanje 16 mladih glumaca su podsetili na Đinđićeva zalaganja, reforme, upitali ko su i gde su ljudi nove politike u Srbiji.
Sve je praćeno snimcima članova prethodne i sadašnje vlade, dok su u prvom redu sedeli Bratislav Petković ministar kulture, Suzana Grubješić, potpredsednica Vlade za evropske integracije, Slobodan Milosavljević, bivši ministar trgovine...
- "Opomena" nije Zoranova biografija, niti priča o njegovom atentatu ili suđenju, već intimni dijalog sa Zoranom u vremenu kada mu se dižu spomenici, on uzdiže na nivo mita, a njegove ideje i poruke se ne slede. Kroz predstavu ne raspravljamo o temama iz prošlosti, već "Opomena" hoće da kaže da su Zoranova vizija i energija važne i potrebne danas - kaže Branislav Lečić, idejni tvorac predstave i nekadašnji blizak prijatelj Đinđića. - Ja želim da ljudima u amanet ostavim ovu predstavu. Dao sam šansu mladim glumcima, a ja predstavljam generaciju kojoj pripadam kao glumac, ali i kao učesnik političkih događaja. Niko ne igra Zorana, ali se koriste video-zapisi i delovi njegovih govora, citati i sve ono što smatram da je danas važno ponovo čuti - objašnjava Lečić.
- Njegova žrtva ima smisla samo ako bi se zaista desila modernizacija društva. On se borio kao demokrata i političar, bio je neko ko je želeo da nas promeni, a ne da se nama prilagodi da bi dobio glasove. To je ono što je Đinđić kao filozof i političar znao, shvativši šta sve treba da se menja. Znači treba samo sprovoditi njegovu viziju.
Zašto ste izabrali baš Centar Savu za premijeru?
- Zbog simbolike, jer to je prostor u kome su održani brojni politički skupovi, osnivački kongresi i počeci mnogih kampanja.
Da li ste dobili novčanu podršku države za ovu predstavu?
- Ministarstvo kulture mi je odobrilo oko 90.000 evra, što je bio test za sadašnju vlast - hteo sam da vidim da li je spremna da podrži ovu predstavu. Zadovoljan sam da je država shvatila, bar u mom slučaju, da pravo na umetničko stvaralaštvo ne sme da zavisi od političke pripadnosti. Cela predstava košta nešto više, jer je uračunato i putovanje po Srbiji, putni troškovi, reklame.
Poruka i za ljude u dijaspori
|