Šta povezuje Adel i Franca Šuberta?
U novoj emisiji za BBC 2, "Story of Music" (Priča o muzici), koja će se emitovati od januara, kompozitor Hauard Gudal analiziraće muziku "od kamenog do digitalnog doba" želeći da "pokaže pravolinijsku vezu koja teče sve do današnjih dana".
Kada je u februaru osvojila šest gremija, Adel je u emotivnom govoru zahvalila svojoj porodici na podršci i uticaju koji je na nju ostvario producent Rik Rubin. Mogla je da se zahvali i kompozitoru Francu Šubertu (1797-1828), iako možda i nije svesna njegovog istinskog uticaja na njen rad, tvrdi nova emisija BBC koja analizira istoriju muzike od klasičnih kompozitora do pop zvezda.
Autor emisije, višestruko nagrađivani kompozitor Hauard Gudal, objašnjava: "Hteo sam da pokažem vezu koja teče ravno od klasike do današnjih dana".
On otkriva muzičke veze između klasičnih kompozitora i njihovih pop i rok kolega iz današnjih dana, iako je priznao da aktuelne zvezde možda nisu svesne koliko im duguju. Kao primer Gudal navodi Šuberta i Adel.
"Ogolite pesme poput 'Rolling in the Deep' i 'Someone Like You' kulturoloških razlika, odeće i svega drugog što im daje savremeno ruho i videćete jaku vezu", kaže Gudal. "Muzička forma, arhitektura kompozicije, vrsta akorda, način na koji funkcioniše aranžman i glas preko njega, čak i tema, sve je to zapanjujuće slično".
On je uporedio Adelin album "21" sa Šubertovim ciklusom pesama poput "Zimskog putovanja" i "Labudove pesme". "Oboje imaju zarazne melodije i emotivno vrlo iskrene kompozicije".
Gudal je pronašao i druge veze, recimo između Johana Sebastijana Baha (1685-1750) - koga je nazvao "bez razmišljanja najpametnijim kompozitorom u istoriji" - i Dejvida Bouvija.
"Nije teško uhvatiti nit koja ih vezuje, cela fora je u nizovima akorda. U 17. veku muzičari su bili opsednuti pronalaženjem akorda koji će magnetski privlačiti jedan drugog. Bah je razvio naročitu osnovu za akorde sa silaznim tonalitetom, a to možete da nađete i kod Bouvija u 'Changes', 'Life on Mars' i 'All the Young Dudes'".
Šest jednočasovnih emisija biće propraćeno i radijskom verzijom na BBC Radio 3 sa 50 najznačajnijih muzičkih dela. Gudal je odlučio da napusti tradicionalne kategorije "barok", "klasika" i "romantizam" u zamenu za "doba" - doba otkrića, doba inovacija i doba buntovništva.
"Terminologija nam nimalo ne pomaže. Uzmimo barok na primer - barokna muzika nema veze sa umetnošću i arhitekturom baroka. Takođe, izmenićemo i muzički žargon: oktava, simfonija, poluton, interval.... ta terminologija je naprosto užasna".