Japan otvorenog srca
Izložba savremene japanske naivne umetnost u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu predstavlja od 3. februara radove 70 autora, a pokazaće niz razlika u stvaralaštvu naivaca u Srbiji i Japanu - od obrazovanja, preko tehnike do motiva. Izložba “Slikarstvo otvorenog srca” negira stereotipno mišljenje da je naivna umetnost vezana za nerazvijene zemlje, saopštili su organizatori.
Autore Društva savremene japanske naivne umetnosti karakterišu specifični izrazi koji su plod njihovih različitih umetničkih obrazovanja i interesovanja.
U Japanu se njihov rad definiše kao “slikarstvo otvorenog srca”, dok motivi sežu od fantastičnih formi zasnovanih na snoviđenjima autora do onih klasičnijih, portreta i mrtvih priroda.
Dosta radova se može smatrati veoma bliskim ilustracijama u čemu Japan ima dugu i plodnu tradiciju.
Posmatrač se pita
Kvalitet naivne umetnosti, između ostalog, jeste naglašena komunikativnost sa posmatračem tako da će ova izložba biti značajna i za domaće naivne umetnike, koji će moći da uporede svoj rad s radovima japanskih kolega, istakao je Muzej Vojvodine. |
Za razliku od naivaca u Srbiji, koji su najvećoj meri samouki i slikarstvom se bave iz hobija, japanski savremeni naivni umetnici su mahom visoko obrazovani umetnici.
Takođe, dok se srpski naivci izražavaju uglavnom tradicionalnim tehnikama (ulje na platnu, ređe ulje na staklu), japanski su više spremni na eksperiment stvarajući u raznovrsnim slikarskim tehnikama.
Velika razlika je i u izabranim motivima koji su kod japanskih slikara najmanje vezani za folklor, a najčešće su plod fantazije i mašte.
Mnogi od autora čija su dela izložena u prostorima Muzeja Vojvodine dugo su u svetu umetnosti i dizajna, dok su nekolicina istaknuti ilustratori. Otuda i mnoge slika sa izložbe podsećaju na dečje knjige ili su ilustracije za njih.
Izložba će biti otvorena do 28. februara.