"Mladi majmuni" zaposedaju Beograd
U okviru ciklusa "Mladi srpski autori", izložba pod nazivom "Mladi majmuni (zaposedaju grad)" biće otvorena u ponedeljak, 18. januara u 19h u Francuskom kulturnom centru u Beogradu. Izraz "mladi majmun” u beogradskom žargonu označava neiskusno biće koji se da lako prevariti od strane starijeg i lukavijeg od sebe... Odatle polazi zamisao kustosa Mihaela Milunovića o izložbi posvećenoj umetnicima mlađim od dvadeset pet godina, iz kojih izbija energija i vitalnost.
Izložba u mnogočemu raskida sa klasicističkim i heterogenim vizijama.
Nijedan rad nije prethodno izveden, već se radi o radovima koji intervenišu u prostoru, smišljeni za konkretni prostor, u skladu sa pojedinačnim poetikama svakog od umetnika.
Komplikovani prostor Francuskog centra, više namenjen biblioteci nego izložbi, zaposešće umetnici koji će uneti nov duh i pokušati da daju nov način gledanja na ovaj prostor, objašnjava Mihael Milunović.
Duet Turbo Comix predstaviće se animiranom strip – freskom koja, preuzimajući grafički kod iz ilustrovanih priručnika i stripova iz 30-ih godina prošlog veka, kreira zamišljeni urbani ambijent, u vidu zidne slike, složen u simplifikovanu perspektivu pod uglom od 45°, sličan onima iz video igrica.
"Mladi majmuni"
Izlažu: Turbo Comix (Žoana Markade i Bruno Tolić), TKV (alias Aleksandra Petrović), Ana Ðukić, Nina Zeljković, Predrag Damjanović i Ana Krstić. |
Ana Đukić slika aktove svojih prijateljica. Rađeni su brzo, na papiru, uljanim bojama, kao beleška koja preti da iščezne, a zatim su izrezani po konturama. Ove efemerne figure se uzdižu oko stubova, kao teatar senki.
Poetika Predraga Damjanovića potiče iz slika nasilja koje srećemo svakodnevno na stranicama dnevne štampa i na televizijskom ekranu..
Violentni sadržaji munjevito se smenjuju sa logotipima svetskih brendova i reklamnim spotovima, transfigurisani kroz crtež – na zidu.
Istorija za Anu Krstić sigurno ne miriše na barut - više možda na priču sa ukusom žvakaće gume i žele bombona...ona preuzima jednu vrstu lokalnog stereotipa vezanog za spomeničku skulpturu, "bistu“ ratnog heroja, te u njenoj verziji partizanka – heroj, postaje manga-herojkom, sa idealnim i prenaglašenim atributima svog pola…
Nina Zeljković je izabrala stakleni zid za svoju video instalaciju i koristi ritam transparentnosti i polustransparentnosti, kao svojevrsnu fizičku cenzuru nad projektovanom pokretnom slikom..
Izložba traje do 24. februara.