Marina Abramović i Blondi užasnule Ameriku!
Konceptualna umetnica Marina Abramović i pevačica Debora Hari, poznata i kao članica grupe "Blondi", izvele su u Los Anđelesu neverovatan i morbidan performans u kome su tranžirale lutke sa svojim likom, u prirodnoj veličini i gole!
Iznenadni performans održan je u subotu uveče pod nevinim nazivom "Svečane večere" u Muzeju savremene umetnosti u Los Anđelesu. Na događaj je pozvan holivudski krem, a među zvanicama bili su i Gven Stefani, Vil Farel, Dita fon Tiz i Kirsten Danst. Oni su za ulaznice platili čak 2.500 dolara.
Svih 750 zvanica dočekao je bizaran prizor koji je od početka večere ukazivao na to da se sprema nešto neobično: imućne i slavne goste na stolovima su sačekale žive ljudske glave performera vešto sakrivenih ispod stolova, koje su ih sve vreme večere netremice posmatrale. Neobičnosti događaja doprineo je i zahtev domaćice da svi gosti budu odeveni u bele lekarske mantile.
Vrhunac neobičnog nastupa dogodio se kada su razvijeni mladići goli do pojasa i namazani uljem u svečanu dvoranu uneli Debi Hari, koja je ležala na nosilima prekrivena providnim plastičnim prekrivačima. Debi Hari otpevala je dve pesme, obe kultne numere iz rane faze njene karijere: "One Way or Another" i čuvenu "Heart of Glass". Kada se cela sala podigla na noge, Blondi se u performansu pridružila i Marina Abramović.
Ono što je počelo da liči na veliki koncert uskoro se pretvorilo u svojevrstan umetnički "obred" koji je razgnevio neke od gostiju. Dve umetnice su uzele u ruke mesarske noževe i počele da tranžiraju lutke sa sopstvenim likom u prirodnoj veličini. Debi je lutki sa svojim likom izvadila srce. Kako se ispostavilo, lutke su bile - veoma ukusne torte.
Kritike od Dite
Reakcije su usledile maltene odmah. Kraljica burleske Dita fon Tiz na Tviteru je napisala da smatra da je postupak performerki degradirajuć za žene.
- To mora da je umetnost, jer sasvim sigurno nije zabava - navela je.
Bilo je i oštrijih ocena. Plesačica Ivon Rejner, koja na događaju nije ni bila, nazvala je performans "grotesknim spektaklom" u pismu koje je uputila direktoru Muzeja savremene umetnosti u Los Anđelesu. Direktor Džefri Dajč rekao je, u odgovoru na ovu i druge kritike, da se njegova ustanova zalaže za dijalog:
- Za mene umetnost funkcioniše baš ovako, kroz dijalog. Nadam se samo da će ljudi kao vi, umesto da optužuju na ovakav način, umesto toga dolaziti na performanse i razgovarati sa umetnicima.