Ispunjeno zaveštanje Nikolaja Gogolja
Nakon više od pola veka, u godini obeležavanja 200 godina od rođenja Nikolaja Gogolja, grobu velikog ruskog pisca vraćen prvobitni izgled - crni nadgrobni kamen sa pravoslavnim krstom.
Nikolaj Gogolj je sahranjen 1852. godine u manastiru Svetog Danila. Prema zaveštanju pisca, na grob je bio stavljen nadgrobni kamen sa pravoslavnim bronzanim krstom. Za vreme sovjetske vlasti 1931. godine, grob Gogolja je bio iskopan, a posmrtni ostaci preneti na Novodevičje groblje, gde je, umesto krsta, na grob postavljen spomenik vajara Tomskog, sa natpisom -"Velikom ruskom umetniku Nikolaju Vasiljeviču Gogolju od vlade Sovjetskog Saveza".
U okviru obeležavanja 200 godina od rođenja pisca, odlučeno je da se mestu njegovog upokojenja vrati pređašnji izgled.
"Sada grob izgleda upravo onako kakav je bio onda, kada su sahranili pisca njegovi rođaci i prijatelji, onako, kako je on sam želeo da izgleda njegov grob - on je molio da se stavi pravoslavni krst", rekao je na otvaranju spomenika ministar kulture Rusije Aleksandar Avdejev, prenosi ruski kanal "Vesti".
Avdejev je dodao da je obnova spomenika "događaj značajan za savest jer je nemoguće slaviti 200 godina od rođenja velikog pisca, držati svečane govore, poštovati ga, a istovremeno imati uništen grob, iz kojeg je iščupan krst, bačen kamen, a posmrtni ostaci prevezeni na drugo groblje".
Spomenik Tomskog je, prema rečima ministra, prenet u filijalu Istorijskog muzeja na teritoriji Novodevičjeg manastira.
Protekla 2009. godina je odlukom UNESKO-a bila proglašena za godinu Gogolja. Dvesta godina od rođenja pisca je obeležavano u Evropi, Americi, Rusiji.
U čast Gogolja priređivane su izložbe, pozorišni festivali, karnevali, snimani su dokumentarni filmovi. U Moskvi je otvoren i prvi muzej Nikolaja Gogolja na teritoriji Rusije.