Kad Srpkinja zavoli Amerikanca-Albanca
Tanja Janković u zbirci priča “Devojka iz Bondstila“ koju je objavila izdavačka kuća Laguna, kroz ispovesti glavnih junaka svedoči o životu u američkoj vojnoj bazi i razbija predrasude o NATO kampu u kome Dijana, prevodilac i centralni lik ove knjige, provodi tri godine.
Ovu knjigu možete poručiti putem interneta.
U ovom uzbudljivom avanturističkom štivu sa elementima autobiografije čitaoca će iznenaditi mnoge neverovatne situacije: Dijana će biti jedina Srpkinja na otvaranju albanske diskoteke, zamalo će se udati za Albanca iz Njujorka, okumiće se sa Albankom Armidom, najzad će završiti i u zatvoru…
Iskrena i trajna prijateljstva koja glavna junakinja neguje, ali i odnosi prema vojnicima i drugim stanovnicima baze koji u njoj služe, za nju su još jedan dokaz da predrasude koje su se odomaćile o posvađanim balkanskim susedima imaju svoje naličje i u crno-beloj slici o “spasiocima“ i “okupatorima“ iz redova savezničkih zemalja i velikih sila.
“U Bondstilu, najvećoj NATO bazi na Balkanu, videla sam stvari za koje sam mislila da postoje samo u filmovima. Bila sam fascinirana veličinom kampa koji izgleda kao manji grad i gde živi oko 10.000 ljudi - oko 8.000 vojnika i 2.000 civila koji rade za vojsku. Među njima i mi prevodioci.“
“Imala sam i nekoliko bračnih ponuda, ali samo ne od onog čiju bih verovatno prihvatila. U pitanju je Amerikanac albanskog porekla. Pričali smo o braku, meni nije bio problem što je Albanac, a i moji bi na kraju prihvatili našu vezu. Ali druga strana… Njegov je otac doživeo infarkt kada mu se drugi sin oženio Nemicom. Snajku Srpkinju ne bi preživeo!“
“Radila sam i za jednu od najosetljivijih jedinica u američkoj vojsi. To su tzv. kriminalne istrage, nešto kao naša vojna bezbednost. Oni nemaju činove, oni su agenti i imaju ovlašćenja da uhapse čak i generala. S njima mi je bilo super jer nisam morala da nosim uniformu i mogla sam da koristim internet u kampu, a i ostala vojska se užasno plašila agenata, pa sam to maksimalno koristila da se pravim važna pred vojnicima i da na njima ’treniram strogoću’.“
Tanja Janković rođena je pre 32 godine u Vranju, gde je odrasla i završila osnovnu školu i gimnaziju. Upisuje Fakultet političkih nauka u Beogradu. Posle druge godine fakuteta iz radoznalosti i zbog avanturističkog duha, odlazi u Južnoafričku Republiku, u Johanesburg, na mesec dana, a ostaje dve godine. Vraća se u Srbiju posle petooktobarskih promena i diplomira na istom fakultetu.
Za vreme studija radila je za Međunarodni pres centar u Bujanovcu, odakle odlazi u američku bazu Bondstil. Nakon povratka sa Kosova Beograd joj postaje glavno boravište, gde posao pronalazi u kabinetu tadašnjeg predsednika Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, Nebojše Čovića. Od 2006. do danas profesionalno se bavi novinarstvom i zaposlena je na RTV B92.