Sudbina štampane reči (5): Literarne krađe
Knjige se kradu iz knjižara, biblioteka, na sajmovima knjiga širom sveta, manastirskih biblioteka, muzeja...
U zgradi SANU u Beogradu nalazi se 37 legata - ličnih biblioteka značajnih ličnosti iz oblasti nauke, umetnosti, javnog života, kulture...
Njima pripada i oko 2.500 knjiga Danila Kiša, koje je posle piščeve smrti 1994. dobila Akademija.
Uprkos zaključavanju prostorija i strogim pravilima, jer knjige iz vrednih legata kroz vrata biblioteke ne može da iznese ni predsednik Akademije, utvrđeno je 2003. godine da su nestale čak 73 knjige iz lične Kišove biblioteke.
Pre tri godine policija je u Boru uhapsila izvesnog R. D. koji je svakodnevno iz borske Narodne biblioteke krao knjige svih žanrova i čuvao ih u svom stanu.
Uhvaćen kada je pokušao da ispod jakne iznese sedam knjiga. Lopov je bio redovan posetilac biblioteke, gde je provodio više sati dnevno. Skoro sve knjige koje je R. D. izneo nađene su u njegovom stanu.
Stevan I. iz Veternika imao je drugačije planove kada je februara 2008. iz nekoliko crkvi i manastira krao vredne crkvene predmete, knjige i ikone. Osumnjičeni je ukradene stvari je prodavao ili nameravao da proda vlasnicima dve antikvarnice u Beogradu. U crkve i manastir je provaljivao, a koristio je i svešteničku odoru. Stevan je uhvaćen u Kovilju, prilikom pokušaja krađe skupocenih knjiga iz manastirske biblioteke.
Lavinu radosti kulturnih poslenika izazvao je ugovor o vraćanju 796 knjiga srpskog izdavača Gece Kona (1873-1941), koje su Nemci zaplenili 1941. iz Narodne biblioteke u Beogradu. Ugovor su u martu ove godine potpisali direktori Univerzitetske biblioteke u Lajpcigu i Narodne biblioteke Srbije, Ulrih Johanes Šnajder i Sreten Ugričić.