Sudbina štampane reči (4): Učenje od čistog zlata
Najstarija štampana knjiga je Biblija, koju je oko 1455. godine, na pokretnoj štamparskoj mašini odštampao Johanes Gutenberg u nemačkom gradu Majncu.
Danas je sačuvano 40-ak primeraka tog prvog štampanog izdanja. Biblija je i najviše štampana i najprodavanija knjiga na svetu, sa više od dve milijarde prodatih primeraka, a prevedena je na 2.200 jezika i dijalekata. Pre pojave štampe računa se da je u celom svetu bilo 200-300.000 rukopisnih knjiga!
Najmanja ikad odštampana knjiga je novela "Kameleon" ruskog klasika Antona Pavloviča Čehova. Veličine 0,9 x 0,9 cm, nastala je 1996. godine, a ima 30 stranica i povezana je u zlato, srebro i kožu i prošivena svilom.
Najzlatnija knjiga je kinesko prvo izdanje budističkih učenja "Dijamantske sutre", knjige teške šest kilograma i sa trideset i šest stranica, napravljene od čistog zlata.
Kompanija "Hewlett-Packard" predstavila je beogradskoj publici najveću knjigu na svetu.
Beograđani su mogli da vide knjigu "Butan - vizuelna odiseja kroz carstvo Himalaja" koja ima dimenzije 150 sa 210 cm i teška je 60 kg, a šampana je samo u 500 primeraka. Kada bi se razvio u rolnu papira, svaki primerak ove knjige bio bi duži od fudbalskog stadiona.
Najprodavanija književnica na svetu bila je i ostala Agata Kristi, čijih se 78 kriminalističkih romana, prevedenih na 44 jezika, do danas prodalo u dve milijarde primeraka.
Džoen Roling je sa knjigama o Hari Poteru postala prvi pisac milijarder u istoriji. Ipak, spisak zanimljivosti iz sveta knjiga ne bi bio potpun bez Ginisove knjiga rekorda koja je davno premašila prodaju svog stomilionitog primerka, što je pored Biblije čini jednom od najprodavanijih knjiga na svetu.