Ubistvo s predumišljajem
U čitavom svom književnom opusu Selenić daje opis istorijskih događaja i iskustava zajednice koja se tiču posledica istorijskih promena u Srbiji... U poslednjem romanu, "Ubistvo s predumišljajem", Selenićeva pažnja se okreće posledicama sloma Jugoslavije i ratovima devedesetih godina 20. veka.
Ovu knjigu možete poručiti putem interneta.
Nenametljivo povezujući rat od pre pola veka sa ratnim strahotama i međunacionalnim sukobima devedesetih godina u našoj zemlji, Selenić saopštava sadržaj romana iz današnjeg vremena. Jedna mlada devojka, podstaknuta radoznalošću, samoironičnim nihilizmom i ubeđenjem da se literarno delo može sklopiti od presnog životnog materijala, otkriva i osvetljava zbivanja koja su dovela do nekoliko tragičnih slučajeva, jednog ubistva i jednog samoubistva, neposredno posle Drugog svetskog rata...
"Setni slikar beogradske sredine, najbolji poznavalac različitih govora u njoj, majstor pripovedanja, Selenić je svojim romanima spasao i ovekovečio sve ono što je bilo najbolje u intelektualnom građanskom Beogradu, njegovu duhovnu nadmoć nad agresijom i prostaštvom, ali i njegovu biološku istrošenost, njegove bolesti i njegovu nemoć da se suprotstavi goloj sili. Romani Slobodana Selenića – to je agonija građanskog društva koje je u sudbonosnom sudaru liberalizma i totalitarizma doživelo slom."
Pavle Zorić
Prema Selenićevom romanu Ubistvo s predumišljajem, 1995. godine snimljen je istoimeni film u režiji Gorčina Stojanovića sa Brankom Katić i Nebojšom Glogovcem u glavnim ulogama.
Slobodan Selenić je rođen 1933. godine u Pakracu. Pisao je pozorišnu kritiku i bio redovni profesor Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Napisao je sledeće romane: Memoari Pere Bogalja (1968, Oktobarska nagrada grada Beograda za književnost), Prijatelji (1980, NIN-ova nagrada, Nagrada Biblioteke SR Srbije za najčitaniju knjigu 1981), Pismo/glava (1982), Očevi i oci (1985), Timor mortis (1989, nagrada jugoslovenske kritike "Meša Selimović"), Ubistvo s predumišljajem (1993, Nagrada Biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu 1994. i 1995). Posthumno su mu objavljeni roman Malajsko ludilo (2003) i pozorišne kritike Dramsko doba (2005, priredio Feliks Pašić), objavljivane od 1956. do 1978. godine. Napisao je tri drame: Kosančićev venac 7 (prvo izvođenje marta1982.u Ateljeu212), Ruženje naroda u dva dela (prvo izvođenje decembra 1987. u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, Sterijina nagrada za najbolji tekst 1988), Knez Pavle (prvo izvođenje maja 1991. u Jugoslovenskom dramskom pozorištu).
Iz oblasti dramske teorije i kritike objavio je sledeće knjige: Angažmanu dramskoj formi (1965. i 2003), Dramski pravci XX veka (1971. i 2002), i antologije Avangardna drama (1964), Antologija savremene srpske drame (1977). Knjiga razgovora i političkih eseja Iskorak u stvarnost objavljena je1995. i 2003. godine. Umro je 1995. godine u Beogradu.
U izdanju Lagune možete čitati i romane Slobodana Selenića, Memoari Pere Bogalja, Očevi i oci, Timor mortis, Prijatelji, Pismo/Glava.