Sudbina štampane reči (3): Kupili samo 603 knjige
Vranjska dečurlija nekad je na ulici čekala u redu da dođe do knjige, a bilo je slučajeva i da se neko uneredi da ne bi izgubilo red. Danas se u vranjsku biblioteku dolazi samo kad nekom zatreba lektira - uzdiše bibliotekarka Mirjana Tomašević.
Narodna biblioteka "Bora Stanković" raspolaže prostorom od 653 metra kvadratna.
Smeštena je u zgradi Doma kulture u centru grada i ima 27 zaposlenih. Biblioteka ima ogranke u naselju Donje Vranje, potom Vranjskoj Banji i okolnim selima Rataju, Vrtogošu i Vlasu.
Fond knjiga nije bogat, tako da mnoga kapitalna dela nedostaju. Siromaštvo na jugu Srbije je veliko, ranijih godina gotovo svi učenici su kupovali kompletnu školsku lektiru, posebno u osnovnim školama.
Bibliotekarka Aleksandra Antić kaže da je danas to retkost, ogromna većina roditelja nema para.
- Ekonomska kriza najviše drma kulturom, tako da i mi nismo u mogućnosti da nabavimo potrebne knjige iz raznih oblasti.
Po bibliotekarskim standardima treba godišnje da nabavimo 7.500. Prošle godine smo kupili samo 603, a poklonima i na razne načine dogurali smo do 2.017 knjiga.
Daleko smo ispod standarda, a činjenica je i da broj čitalaca u poslednjih 10 godina stagnira - kaže Aleksandra.
Poređenja radi, 1999. godine Biblioteka je nabavila 2.123 knjiga dakle, 106 više nego 11 godina kasnije. Biblioteka trenutno raspolaže sa 124.317 knjiga.
Prema podacima Slavice Stepaneko, penzionisane direktorke, 1997. godine biblioteka raspolagala sa 112.960 knjiga. Za narednih 13 godina nabavljeno je u proseku 874 knjige godišnje. Dakle, sedam puta manje od standarda!
Na pozajmnom odelenju za odrasle u 2010. godini bilo je 1.671 član. Godišnja članarina iznosi 500 dinara. Poređenja radi, 1956. godine kada je opština Vranje imala oko 12.000 stanovnika, a bilo je 1.000 članova. Danas opština ima oko 80.000 stanovnika. Dakle, pre 55 godine u gradu je knjige čitalo više od osam odsto stanovništva, a danas samo dva odsto.
Na internet odeljenju postoji 10 računara, ali je sedam u upotrebi.
- Imamo stalne korisnike, ali gužve nema. Mnogo mladih Vranjanaca nema pristup internetu, ali jedne ne interesuje čitanje, a druge je stid da dođu - kaže Nebojka Antić, rukovodilac odelenja.
Čitaonica štampe za odrasle je izuzetno posećena pre podne. Korisnici su penzioneri koji sa velikim zanimanjem čitaju dnevnu i nedeljnu štampu. Penzioner Dobrivoje Petković jedino žali što su smanjili broj nedeljnika, pa imaju na raspolaganju samo Nin i dva lokalna časopisa.
Čitaoci nomadi
Narodna biblioteka "Bora Stanković" u Vranju ima tradiciju dugu 130 godina. Nastavlja rad vranjske Čitaonice osnovane 1879. godine.
Od tada je još 10 puta menjala svoju lokaciju u centru grada, da bi se od 1992. godine uselila u zgradu Doma kulture - napisala je Slavica Stepanenko u svojoj knjizi "Sto dvadeset godina vranjske biblioteke". |