Otkriveni najstariji hrišćanski spisi
U pećini u Jordanu pronađeni su možda najstariji zapisi o hrišćanstvu. Sedamdeset "knjiga" starih skoro dve hiljade godina, od kojih svaka ima između pet i petnaest listova povezanih olovnim prstenovima, otkriveno je u udaljenoj dolini na severu Jordana u periodu od 2005. do 2007. godine i nalaze se u posedu jednog od beduina koji ih je pronašao i odneo u Izrael.
Ovi spisi, piše BBC (Bi-Bi-Si), mogli bi do detalja da objasne kako je Hrist razapet i kako je uskrsao, odnosno kako je hrišćanstvo rođeno.
Jordanski beduini su u periodu od 2005-2007. godine u nišama pećine koju su otkrile poplave, pronašli spise koji bi mogli da predstavljaju retke relikvije ranog hrišćanstva.
Jordanska vlada navodi da je jedan od njih "knjige prošvercovao u Izrael, ali da će iskoristiti sve napore da se relikvije vrate", pogotovo što "vlasnik" spisa tvrdi da su oni porodično nasleđe.
Direktor jordanske službe za antikvitete Zijad al Sad rekao je da su knjige možda delo sledbenika Isusa Hrista, koji su ih uradili nekoliko decenija nakon njegovog raspeća.
Spisi sadrže tekst na drevnom hebrejskom jeziku i tekstovi su uglavnom u šiframa. Jedan od retkih ljudi koji je video kolekciju j eprofesor drevne verske arheologije Dejvid Elkington. On se nalazi na čelu britanskog arheološkog tima koji pokušava da spise prebaci u muzej u Jordanu.
Pojedini stručnjaci smatraju da je otkriće ovih spisa možda čak "važnije za hrišćanstvo" od "Kumranskih spisa".