Slepi virtuoz za klavirom
Mada je od rođenja slep, Uglješa Brkljač (17), nikada nije imao poseban tretman u školama, već je svojom voljom i vanserijskim talentom za učenje, a pre svega za muziku, uspeo da tokom dosadašnjeg školovanja u nastavničke dnevnike beleži samo najbolje ocene.
Nakon niza priznanja za prva i druga mesta, koja je dobijao kao učenik osnovne muzičke škole "Stevan Hristić" u Apatinu, nastavio je seriju uspeha u srednjoj školi "Milan Konjović" u Somboru. Osvajnjem prvih mesta na republičkim i međunarodnim takmičenjima muzičkih škola i talenata održanim tokom minulih godina, mladi Apatinac je počeo da dobija nadimke poput vunderkind, virtuoz, muzički genije i tome slične.
Kada je krenuo u prvi razred osnovne škole, roditelji, otac Milan i majka Gordana, su se namučili da bi ga upisali u redovnu školu iako su psiholog i psihijatar Doma zdravlja u Apatinu dali mišljenje da je on sasvim sposoban za to.
Brajovim pismom čita note, govornim kompjuterskim programom savladava školsko gradivo, na Brajovoj mašini odlično kuca, dopisuje se sa vršnjacima, koristi mobilni telefon i provodi dosta vremena za računarom.
Silnom upornošću oca Milana, koji je u sinu prepoznao ne samo talenat za muziku, već i vrlo izraženu snagu dečačkog uma, Uglješa je posle mnogih peripetija uspeo da uđe u redovnu osnovnu školu "Žarko Zrenjanin" u Apatinu.
Koncerti
|
Uglješa je proveo svega mesec dana u specijalnoj školi u Zemunu, iz razloga što ga nisu odmah primili u redovnu osnovnu školu, zbog hendikepa sa čulom vida. Nastavnici u Zemunu ubrzo su ustanovili da je Uglješa prevazišao vršnjake, kaže otac Milan.
I zaista, za slepog vunderkinda, od početka školovanja prepreka nema. Uglješa je to i potvrdio jer je na kraju osmoletke bio vukovac, a u osnovnoj muzičkoj školi odličan svih šest razreda. Svoju dominaciju u znanju on je nastavio i u srednjoj muzičkoj školi gde iz svih predmeta ima sve petice.
Kuća Brkljačevih je izuzetno vesela i puna muzike, koja se ovde sluša najmanje nekoliko sati dnevno. Uglješa rado provodi svoje slobodno vreme za pijaninom svirajući omiljenog mu Rahmanjinova, Betovena i Mocarta.
- Raduje se svakom nastupu. U švajcarskoj ambasadi bio je sa još tri učenika i tada mu je poklonjen ručni sat na Brajovom pismu.
Nagrade
|