Duško Radović dobio spomen-ploču
Velikan srpske literature Dušan Radović (1922-1984) dobio je u znak sećanja spomen-ploču na zgradi u ulici Despota Olivera u kojoj je živeo od 1969. do smrti.
Dugogodišnji, bliski prijatelj po peru Radovića, Brana Crnčević se ogradio da je teško govoriti o velikanu "kratko pred nekom pločicom", jer njegovo delo zaslužuje simpozijume i studije, a pripada mu i posthumno izvinjenje, jer je bio prvi srpski knjižzevnik koji je "ozbiljno lustriran" iako je bio iskreno, ubeđeni levičar i vratio sed sa Sremskog fronta.
Crnčević je potom ispričao nekoliko anegdota zbog kojih je Radović ipak smenjen i njegova emisija "Dobro jutro Beograde" ukinuta, jer je imao žestoke protivnike na rukovodećim mestima, pa je naveo da je general Nikola Ljubičić svakoga dana slušao emisiju i odmah zvao gradonačlenika Branka Pešića da mu se žali šta brblja onaj ludak.
"Mrzeo je nedarovite koji su se želeli udenuti među prave umetnike, još više je osuđivao kič. Da je danas živ sigurno bi se šlogirao gledajući 'Velikog brata' i umro bi da je morao da gleda 'Farmu'", rekao je Crnčević, prenose beogradski mediji.
Drugu prijatelj Radovića, glumac Vlasta Velisavljević izgovorio je nekoliko njegovih mudrih poruka sugrađanima, koje ništa ne gube od aktuelnosti uprkos decenijama koje su protekle.
Obraćajući se poštovaocima jednog od najbritkijih pera druge polovine 20. veka, ministar kulture Nebojša Bradić je podsetio da "nema književnog žanara kojeg se Radović nije latio i nema nijedne duše koju onim što je napisao nije dodirnuo".
"Njegov uvek živ i originalan duh pronalazio je put do deteta u svima nama. Dok je u odraslima tražio i hrabrio ono plemenito i detinje, dotle se deci obraćao s poštovanjem i u njima video buduće dobre ljude", istakao je Bradić.
On je konstatovao da se Radović pojavio sa svojim porukama Beograđanima u ranim jutarnjim satima u času kada smo iz sivila socijalističkog društva ulazili u novu eru potrošačkog, koje je nemilosrdno kritikovao zbog neodmerene želje skorojevića.
Bradić je opisao "Beograđanku" i Radio "Studio B" na njenom vrhu kao jednu važnu kotu, mesto istine, sa koje je Radović osmatrao svoj grad i upućivao mu poruke koje ćemo svi pamtiti.
"Otkrivajući spomen ploču, radujemo se što u Godini knjige i jezika možemo da ostavimo trajan podsetnik rođacima, komšijama, prijateljima i doboronamernim prolaznicima da je veliki pesnik na ovom mestu u ovoj zgradi živeo i radio", poručio je ministar kulture.