Počinju Borini pozorišni dani u Vranju
Emancipacija žena u konzervativnom društvu tema je 29. Borinih pozorišnih dana, festivala posvećenog velikanu srpskog realizma Borisavu Bori Stankoviću, koji će biti održan u njegovom rodnom Vranju od 21. do 26. oktobra pod motom “Ženska stvar?”.
Šestodnevni program u znaku je devize “Manje, a više” koja ukazuje na nameru organizatora i selektora da, na uštrb kvantiteta, poboljšaju kvalitet te manifestacije koja prvi put ima i bogat prateći program, a pritom neće koštati poreske obveznike ni dinara, jer je, prema rečima direktora vranjskog pozorišta “Bora Stanković”, celokupan budžet obezbeđen od sponzora i donatora.
Za glavni program odabrano je šest predstava koje su se “umetničkim dometima istakle u ovogodišnjoj domaćoj pozorišnoj produkciji”, prema oceni Umetničkog saveta koji čine teatrolozi i kritičari Ivan Medenica, Ksenija Radulović i Željko Hubač.
Festival će početi predstavom “Tako je moralo biti” Branislava Nušića, u režiji Egona Savina i produkciji Jugoslovenskog dramskog pozorišta, koje će izvesti i “Švabicu” Laze Lazarevića, u režiji Ane Đorđević.
Dve predstave izvešće i beogradski Atelje 212 - “Pomorandžinu koru” Maje Pelević, u režiji Gorana Markovića i “Mušku stvar” F.K. Kreca, u režiji Miloša Lolića.
U glavnom programu učestvuje i užičko Narodno pozorište predstavom “Došljaci” Milutina Uskokovića, u režiji Aleksandra Saše Lukača, te vranjsko Pozorište “Bora Stanković”, domaćin festivala, koje će izvesti “Prljave ruke” Žan Pol Sartra, u režiji Miloša Jagodića.
Prema navodima organizatora, kvalitetnim predstavama u glavnom programu, koje objedinjuje jasan i savremen koncept, ali i veoma interesantnim pratećim sadržajima, polako bi trebalo da počne vraćanje starog sjaja jednoj od najznačajnijih pozorišnih manifestacija u Srbiji, nastaloj 1979. godine.
U okviru pratećeg programa, biće emitovani video snimci predstava nastalih prema delima Stankovića iz kolekcije Muzeja pozorišne umetnosti Srbije.
Biće otvorena i izložba povodom 60 godina stvaralaštva Mire Stupice, čija je autorka Ksenija Šukuljević Marković, a u formi razgovora sa glumicom Goricom Popović biće predstavljen portret te značajne srpske glumice. Razgovor sa njom vodiće dramaturg, dramski pisac i član Umetničkog saveta 29. Borinih pozorišnih dana Željko Hubač.
Poseban deo pratećeg programa posvećen je promociji knjiga u oblasti pozorišne umetnosti, među kojima su “Mira Trailović, gospođa iz velikog sveta” Feliksa Pašića, u izdanju Muzeja pozorišne umetnosti Srbije, te “Koštana, prvi vek na sceni Narodnog pozorišta” Jelice Stevanović (Narodno pozorište u Beogradu).
Festival “Borini pozorišni dani” nastao je na inicijativu dugogodišnjeg upravnika i reditelja vranjskog pozorišta “Bora Stanković” Radoslava Radivojevića, uz podršku tada malobrojnih istomišljenika i vranjanske privrede u čast jednog od najznačajnih srpskih pisaca.
Manifestacija je, u međuvremenu, postala značajno kulturno obeležje Vranja i domaće pozorišne umetnosti, a do sada je prikazano 450 pozorišnih predstava, iza kojih je 190 dramskih pisaca i 150 reditelja.
Festival se održava u pozorištu “Bora Stanković” u Vranju, jednom od najstarijih srpskih pozorišta, u kojem je prva predstava postavljena daleke 1896. godine.
Cena pojedinačnih ulaznica je 600 dinara za gostujuće predstave i 300 dinara za predstavu “Prljave ruke”, a komplet košta 2.900 dinara, dok je ulaz na prateći program besplatan.