"Srpski film" pred zabranom?
"Srpski film" koji se tek nekoliko dana prikazuje u bioskopima, a koji meć mesecima izaziva polemiku i oštre kritike na Internetu, moga bi da bude zabranjen. Grupa sociologa, psihologa, tužioca, naučnih i umetničkih radnika utvrđuju da li ovo ostvarenje, zbog scena nasilja, sadrži elemente za pokretanje krivičnog postupka.
Grupa u kojoj su filmski kritičari, tužioci, sociolozi, psiholozi, naučni i umetnički radnici, ali i drugi relevantni stručnjaci, razmatra mogućnost da neki delovi "Srpskog filma”, reditelja Srđana Spasojevića, zbog scena nasilja, u sebi sadrže elemente krivičnog dela.
Kako piše današnja "Politika” nadležni državni organi zatražili su od ekspertske grupe mišljenje da li konkretne scene u "Srpskom filmu” mogu da uzrokuju pokretanje krivičnog postupka.
Iako je zatraženo mišljenje stručnjaka koji bi razmatrali ovakvu mogućnost, bar za sada je, sve u domenu spekulacija. Celu priču pokrenuli su razni komentari, ogorčenja u vezi sa "Srpskim filmom”. Upravo ti komentari uzrokovali su da se zatraži stručno mišljenje o čitavom slučaju.
Prema mišljenju stručnjaka postoje izvesne indicije da bi u nekim scenama, eventualno postojali elementi protiv časti i polnog morala ili nekog dela u vezi sa zaštitom maloletnika. Ipak, "Srpski film” odnosno neke od njegovih scena, još nisu "stigle” do državnih organa.
Reditelj se zahvaljuje na cirkusu
Reditelj filma Srđan Spasojević kaže da ne zna koliko ima istine, a koliko senzacije u jednoj takvoj apsurdnoj informaciji, ali da mu je drago da je "Srpski film” skrenuo pažnju na probleme sa kojim se svakodnevno suočavamo. "Nadam se da je ta komisija svesna postojanja filmske glume, režije i montaže i da neće procesuirati imaginarne filmske likove, već će se pozabaviti ljudima i problemima zbog kojih je ovaj film napravljen i na čije smo postojanje želeli da ukažemo i protiv kojih dižemo svoj glas. 'Srpski film' se bavi filmskom realnošću i strahotama koje smo svi osetili na svojoj koži, bilo kao žrtve ili kao oguglali posmatrači, sa uporištem u svakodnevnim crnim hronikama od kojih okrećemo glavu sa uverenjem da se događaju nekom drugom. Nadam se da će na kraju i ova vrsta angažovanja biti kanalisana u pravom smeru - prema užasima na koje smo ukazali, a u isto vreme zahvaljujem na ovom cirkusu koji će podići interesovanje javnosti za 'Srpski film'", rekao je Spasojević. |
"U našem zakonodavstvu ne postoji nikakva cenzura u smislu da se neka dela unapred pregledavaju ili da se donese odluke o njegovoj zabrani. Postoji mogućnost da se posle njegovog publikovanja, prikazivanje filma zabrani u smislu Zakona o javnom informisanju. U slučaju da se utvrdi da postoji neko krivično delo, postupak je potpuno drugačiji - pokreće se krivični postupak", objašnjava sagovornik "Politike” koji je želeo da ostane anoniman.
Na nedavno održanom "Frajt festu” u Londonu, film nije prikazan s obzirom na to da su britanski distributer ovog ostvarenja i organizator festivala želeli da prikažu integralnu verziju filma, a ne onu koju je odobrio Britanski odbor za klasifikaciju filmova (BBFC). Naime, pomenuti odbor je odobrio znatno kraću verziju filma jer je na integralnoj verziji filma intervenisano 49 puta.
BBFC je procenio da "Srpski film” sadrži scene šokantnog nasilja i eksplicitnog seksa i zatražio da se za prikazivanje iz filma izbaci skoro četiri minuta materijala.
Povodom ocena da je šokantan u scenama nasilja reditelj Srđan Spasojević je tada rekao da "Srpski film” žanrovski može da spada u triler dramu sa horor elementima, a s obzirom na to da je ljubitelj američkih filmova sedamdesetih godina prošlog veka, sigurno je tu pokupio neke uticaje.
"Film sadrži scene nasilja, ali nije pornografija. Ceo film je jedna džinovska metafora naših najdubljih i najiskrenijih osećanja koja imamo u ovoj sredini i u svetu u kom živimo. Scene nasilja su samo oruđe da se na bukvalan način ta metafora predstavi", izjavio je reditelj nedavno Tanjugu.