Srbija meka za filmadžije
U okviru ovogodišnjeg Kanskog filmskog festivala predstavljeno je specijalno izdanje časopisa "Location" sa člankom novinarke Marlen Edmund posvećenim Srbiji kao izazovnoj destinaciji za snimanje filmova, TV serija i projekata vezanih za virtuelnu stvarnost.
Edmund je napisala da dve godine nakon pokretanja programa od strane srpske Vlade za podsticaj snimanja filmova, Srbija se, podigavši stopu poreskih olakšica sa 20 na 25 posto, svrstala u red najkonkurentnijih i najizazovnijih zemalja u Evropi za strane filmadžije.
Direktor Filmskog centra Srbije Boba Jevtić kaže da su poreske olakšice od 20 posto učinile Srbiju atraktivnom destinacijom za snimanje filmova, ali da bi zemlja postala konkurentnija i privlačnija za strane investitore prešlo se na 25 posto.
- Kako smo prošle godine povećali poreske podsticaje od 20 na 25 posto Srbija je postala još interesantnija destinacija za snimanje nego što je to bila ranije jer to je jedan od uslova kad se te filmske produkcije odlučuju u kojoj zemlji će snimiti film. Ono što veoma cene u Srbiji jeste visok nivo naših filmskih profesionalaca, relativna raznolikost lokacija na vrlo malom geografskom prostoru i poznavanje engleskog jezika i ta naša snalažljivost. Ta sklonost improvizaciji da se vrlo brzo reše ti neki problemi koji u nekim drugim zemljama zahtevaju mnogo administrativnog vremena. I naravno sad sa ovih 25 posto postajemo konkurentni u okruženju. U okruženju je i dalje najbolja Mađarska, ali se sada približavamo Hrvatskoj, mada Hrvatska ima ta poznatija imena, ima more, tu se snimala serija "Igra prestola". Mi još uvek nismo imali tako veliko zvučno ime, ali smo imali holvudske produkcije, velike mejdžere, ljudi ne znaju da i Netfiks ovde snima. I ove godine očekujemo jednog holivudskog mejdžera. Tako se to gleda, ako vam dođu mejdžeri, onda je zemlja ozbiljna po tom pitanju - rekao je za "Vesti" Boban Jevtić.
U srcu Balkana
Budući da je, geostrateški gledano, u samom srcu Balkana, Srbija je po mišljenju autorke članka Marlen Edmund kao lokacija zanimljiva za snimanje, upravo zato što su kroz nju u istoriji prošla razna carstva, Rimsko, Vizantijsko, Otomansko, kao i Austrougarska monarhija, tako da raznolikost arhitekture i stilova od secesije i bauhausa do postmoderne predstavlja njenu dodatnu prednost.
Znak da je Srbija povećala svoje ambicije je i podizanje minimuma za snimanje po TV epizodi na 10.0000 evra, čime se, prema njegovim rečima, akcenat stavlja na visokobudžetne serije koje zahtevaju razvijenu infrastrukturu.
Što više studija, to bolje
Jevtić kaže da je odlična stvar to što imamo sve više filmskih studija, i pozdravlja odluku Miloša Bikovića da sa Rusima izgradi jedan u Beogradu.
- Imao sam razgovor sa Milošem Bikovićem baš u Kanu i prisustvoavo sam promociji koju je on tamo napravio. On je zaista velika zvezda u Rusiji i zaista ima mogućnosti i radi na tom povezivanju Srbije i Rusije. To što želi da otvori u Beogradu jedan veliki studio i za postprodukciju i koji bi zapošljavao veliki broj filmskih profesionalaca je fantastično, naravno po bilo kom osnovu, a posebno za snimanje igranih filmova kod nas. A to je jedan od uslova. Recimo, Hrvatska ima velik problem jer nema studio. Mi imamo Pinkove studije. Bugarska ima, ali za sve drugo oni moraju da idu u neke druge zemlje da rade postprodukciju. Ono što je nama dobro jeste što imamo više takvih studija tako da je to odlična ideja Miloša Bikovića.