Od Supermena do Bolivuda
Vest da se snima serija o Supermenu obradovala je fanove ovog superheroja širom sveta. Serija "Kripton" će zapravo pratiti dešavanja pre rođenja Supermena, odnosno dve generacije pre uništenja planete na kojoj je rođen.
Snimanje pilot epozode biće u Srbiji koja će predstavljati čuvenu planetu Kripton. U centru pažnje biće Supermenov deda Seg-El, koji pokušava da skine ljagu sa svoje porodice i da spase svoj dom od uništenja, pišu beogradski mediji. Ostali detalji još nisu poznati, kao ni glumačka ekipa, ali se zna da će mlada britanska glumica Džordžina Kembel igrati glavnu žensku ulogu Litu Zod.
Poslednjih godina Srbija i Beograd postali su sve traženije lokacije za snimanje filmova. Posle nekoliko američkih produkcija koje su radile u Srbiji, sve češće se na ulicama Beograda mogu sresti i indijski glumci. Naime, bolivudska produkcija koja važi za najveću na svetu oduševljena je uslovima rada u Srbiji gde je već snimljeno nekoliko indijskih filmova.
Ovih dana na ulicama Beograda snima se film "Pobeda", a glavnog junaka igra Adžid Kumar, jedan od najpopularnijih bolivudskih glumaca koga zovu i indijski Harison Ford. Bolivudski blokbaster "Oopiri", rimejk francuskog filma "Nedodirljivi", koji je prošle godine sniman na ulicama Beograda, već se prikazuje u više od 1.000 bioskopa u Indiji i za tri nedelje videlo ga je više 3,5 miliona gledalaca.
Od Kostnera do Ben Kingslija
Zbog snimanja filmova u Srbiji su boravile i holivudske zvezde Džerard Batler koji je glumio u filmu "Koriolan" oskarovca Rejfa Fajnsa koji je sniman na više lokacija u Beogradu i okolini. Džon Kjuzak je u Srbiji snimao film "Gavran", Selma Hajek "Everli", Pirs Brosnan "November Man", a Kevin Kostner "Tri dana za ubistvo". Ben Kingsli čak se vozio gradskim autobusom, i to za potrebe filma "Običan čovek" koji je radio u Beogradu i Pančevu, dok je Milica Todorović angažovana da u ovom filmu otpeva pesmu "Jutros mi je ruža procvetala".
U Srbiji je snimano i ostvarenje "Ovi dani" koje je u zvaničnoj konkurenciji Venecijanskog festivala. Reditelj Đuzepe Pičoni bio je oduševljen Beogradom, pa je prepravio scenario i umesto da se radnja filma događa u Italiji i Nemačkoj, on je film većim delom prebacio u Srbiju.
Kako kažu filmadžije, u ovom teškom ekonomskom trenutku za srpske filmske radine, ovakvi poslovi zlata vrede. Produkcije iz inostranstva angažuju mahom ljudi iz branše iz Srbije, za manje uloge angažuju se domaći glumci, a posebno su na ceni srpski kaskaderi. Neki od njih su čak dobili ponudu da saradnju nastave u Indiji.
Većina srpskih producentskih kuća koje dovode strance u Beograd ističe da se u u Bugarskoj, recimo, godišnje snimi između 30 i 40 velikih filmova, pa zašto se onda u Srbiji ne bi snimilo bar desetak. Ili, recimo, Češka koja od stranih filmskih produkcija godišnje inkasira i do 270 miliona evra.
Osim toga, snimanje stranih filmova je prilika da se Srbija i Beograd prikažu svetu u jednom potpuno drugačijem svetlu sa lepim lokacijama kojima naša zemlja obiluju. A marketinški stručnjaci su rekli da je snimanje filmova i kadrovi beogradskih ulica u blokbasterima promocija koja ne može parama da se plati.