Akademija u čast Bate Živojinovića
Svečana akademija u čast velikana srpskog i jugoslovenskog filma Velimira Bate Živojinovića biće održana 5. juna u beogradskom Sava centru, javila je televizija B92. Slavni glumac proslaviće svoj 77. rođendan i 55 godina umetničkog rada,
Bata Živojinović je nagovestio još jedan povod za slavlje, a to je i 55 godina braka.
"Uloge Bate Živojinovića obeležile su ne samo jugoslovensku i srpsku kinematografiju, već i živote svih nas, koji smo odrastali uz njegove filmove“, rekao je Aleksandar Antić, član organizacionog odbora Svečane akademije i predsednik Skupštine Beograda.
Povodom proslave rada glumca Velimira Bate Živojinovića, biće odštampana monografija o njemu na srpskom, kineskom, engleskom i ruskom jeziku, koja će biti objavljena za naredni Sajam knjiga u Beogradu. U planu je i snimanje filma o životu i radu Bate Živojinovića.
Velimir Bata Živojinović izrazio je pre svega zahvalnost medijima koji su godinama pratili njegov rad.
"Velika mi je čast što će biti priređena Svečana akademija povodom obeležavanja mojih jubileja, što je, moram da priznam kod nas retkost, da se nekome na takav način iskaže zahvalnost za rad", rekao je on.
Kinezi snimaju seriju o Valteru
|
U programu će učestvovati prijatelji i kolege Bate Živojinovića a nastupiće ansambl "Stanislav Binički", KUD "Kolo", Olivera Katarina i Viktorija.
Bata Živojinović je rođen 5. juna 1933. godine u selu Koračica, kod Kosmaja. Posle srednjih glumačkih škola u Nišu i Novom Sadu, upisao je Pozorišnu akademiju u Beogradu. Njegov filmski debi je bio 1955. godine u filmu "Pesma sa Kumbare" reditelja Radoša Novakovića.
Kontinuiranu filmsku karijeru, zbog koje je napustio pozorište, je započeo epizodama u filmovima "Vlak bez voznog reda" iz 1959. godine i "Rat" iz 1960. godine. Tokom 60-ih se proslavio filmovima "Kozara" (za koju je dobio nagradu u Puli) i "Bitka na Neretvi", ali najveću popularnost postiže 70-ih godina filmovima sa tematikom Drugog svetskog rata.
Neki od mnogobrojnih filmova u kojima je igrao su i "Ljubavni život Budimira Trajkovića", "U raljama života", "Čudo neviđeno", "Tajna manastirske rakije", "Braća po materi", "Tri karte za Holivud" i "Bure baruta“.