Snimio horor film u napuštenoj fabrici
Jedna od napuštenih fabričkih hala poslužila je Kruševljaninu Marku Marinkoviću (22) da, inspirisan situacijom u mnogim napuštenim fabrikama u Srbiji, snimi kratkometražni horor film "Noćni čuvari".
Dvojica noćnih čuvara u desetominutnom filmu - jedan koji je poginuo u Drugom svetskom ratu i drugi nastradao za vreme bombardovanja 1999. godine, svake noći, beskonačno ponavljaju ono što su radili kao živi. Oni su različitih godina i sukob generacija i na "onom svetu" dolazi do izražaja, a sve bi bilo beskonačno, da u taj njihov prostor, jedne noci, ne ulazi dvoje živih čuvara.
"Priča je inspirisana današnjom situacijom u mnogim napuštenim fabrikama u Srbiji koje mahom imaju samo čuvare. Oni i dalje dolaze na posao iako nisu plaćeni više godina, u nadi da će im država vratiti stari život. Međutim, za državu su oni samo 'duhovi'", rekao je autor filma Marko Marinković.
On je istakao da su napuštene fabrike odličan i skoro besplatan prostor za snimanje horor filmova, uz komentar da retko ko od filmskih stvaralaca koristi priliku da u tim "scenografijama", snima filmove različitih žanrova.
Marinković je student istorije, a želja mu je da upiše filmsku režiju. Režirao je jedan spot, a u toku su pripreme za snimanje još dva koji će pratiti objavljivanje dva romana kruševačkih autora. Autor je horor filma "Pali Anđeo" koji je do sada učestvovao na Festivalu srpske fantastike u Beogradu i GermanyAfterDark festivalu u Nemačkoj prošle godine.
"Noćni čuvari" bi, najavio je autor, trebalo da se pojave na nekoliko domaćih festivala, od kojih je za taj žanr najznačajniji Festival srpske filmske fantastike u oktobru, kao i na nekoliko evropskih i američkih festivala horor filma.
U filmu glume Dragan Marinković, Stevan Matić, Viktorija Arsić i Marko Vučković. Režiju, scenario i montažu potpisuje Marko Marinković. Za kameru, vizuelne efekte i postprodukciju slike bili su zaduženi Andrija i Mladen Tomašević, a za muziku Midnight Beatz. U filmu je učestvovalo i šestoro statista.
Za snimanje koje je urađeno prošle godine, iskorišćen je prostor fabrike Cepak, koja se svojevremeno bavila proizvodnjom papira i ambalaže i zapošljavala 400 ljudi, a jedna je od nekoliko kruševačkih fabrika koje su početkom novog milenijuma otišle u stečaj.