"Bitka na Neretvi" zvanično hrvatski film
Film "Bitka na Neretvi" koji je u poslednjih 40 godina od kada je snimljen, najčešće označavan kao jugoslovenski, od sada i službeno pripada hrvatskoj kinematografiji i na međunarodnoj sceni prikazivaće se kao film hrvatskih autora, izjavio je danas reditelj tog filma Veljko Bulajić.
"Od raspada Jugoslavije mnogi su svojatali film, manipulisali njime, prikazivali ga bez mog znanja i prodavali, a ni ja ni moji saradnici za to nikada nismo dobijali novac od autorskih prava, iako je ostvario velike prihode domaćoj kinematografiji", rekao je Bulajić, prenosi agencija Hina.
On je dodao da je u projektu učestvovalo 80 odsto filmskih radnika iz Hrvatske.
Posle višegodišnjih pregovora odlučeno je da će Jadran film, koji je bio izvršni producent, ubuduće biti jedini ovlašćeni za zastupanje filma, potvrđeno je u toj kući.
Najveći filmski ratni spektakl snimljen na prostorima bivše Jugoslavije bio je međunarodni projekt s više producenata, deo njih bio je okupljen u Udružene jugoslovenske producente, a imao je i strane koproducente. Osim međunarodne distribucije Jadran film će preuzeti i zaštitu autorskih prava, osim Veljka Bulajića i direktora fotografije Tomislava Pintera, kompozitora Vladimira Krausa Rajterića i
scenografa Duška Jeričevića.
Film, snimljen 1969. godine, samo u Jugoslaviji videlo je više od četiri miliona gledalaca, a u svetu njih 350 miliona. Godinu dana pošto je snimljen bio je nominovan za Oskara u kategoriji strani film, a pre tri godine na festivalu u Moskvi uvršćen je u deset najznačajnih filmova o Drugom svetskom ratu.
Popularnosti filma doprinela je i glumačka ekipa u kojoj su, uz domaće glumce Velimira Batu Živojinovića, Ljubišu Samardžića, Borisa Dvornika, Milenu Dravić, Fabijana Šovagovića... bili i slavni američki glumci Jul Briner i Orson Vels, sovjetski glumac i reditelj Sergej Bondarčuk, Italijanka Silva Košćina.
Deca skolskog uzrasta širom tadašnje Jugoslavije organizovano su vođena u bioskope da odgledaju film o slavnoj bici, poznatoj u mitologiji Narodnooslobodilačkog rata i kao Bitka za ranjenike.