Oskar: Trijumfi Afleka i Lija
Film "Argo" Bena Afleka proglašen je najboljim filmom na 85. dodeli Oskara, održanoj noćas u Los Anđelesu, dok je četiri priznanja uključujući i ono za najbolju režiju osvojio Ang Li filmom "Pijev život".
"Nedelja je, svi smo svečano obučeni. Pa ovo izgleda kao da smo u crkvi, samo što se ljudi više mole.“ Ovim rečima komičar Set Mekfarlen luckasto je opisao vrhunac filmske zabave, dodelu nagrada Oskar u Dolbi teatru. Moglo bi se reći da su se svi podjednako molili, jer se za razliku od prethodnih godina ovoga puta brojem osvojenih nagrada nije izdvojio nijedan film.
Posle brojnih strukovnih priznanja, Oskarom za najbolji film nagrađeno je ostvarenje "Argo" Bena Afleka, koje je i pre dodele važilo za favorita. Uz Džeka Nikolsona nagradu je putem video poruke dodelila prva dama SAD Mišel Obama.
"Bio sam ovde pre nekoliko godina i nisam imao predstavu o tome šta radim. Izašao sam i nikada se nisam nadao da ću se vratiti na ovu scenu. Ali, nije važno koliko se puta sapletete u život, sve dok znate kako da ustanete“, rekao je Aflek preuzimajući nagradu.
On je zahvalio svim svojim saradnicima, američkim vojnicima i saradnicima u Iranu ali i svojoj supruzi, glumici Dženifer Garner. Osim ovoga, "Argo" je osvojio i priznanja u kategoriji adaptiranog scenarija i montaže.
Priznanje za najbolju režiju dobio je Ang Li za film "Pijev život", prvi u njegovoj karijeri koji je sniman u 3D tehnologiji.
"Ovo moram da podelim sa svima koji su radili sa mnom. Zaista vam hvala što ste verovali u ovu priču, i krenuli sa mnom u avanturu, Janu Martelu što je napisao ovu neverovatnu priču... Ne bih mogao da snimim ovo bez Tajvana, hvala mojoj zemlji“, istakao je Li.
Zanimljivo je da je film osim režije, nagrađen mahom u "tehničkim“ kategorijama, ali su se tokom šetnje na crvenom tepihu javile grupe protestanata sa tvrdnjama o navodnoj zloupotrebi radi saradnika angažovanih na specijalnim efektima.
Iako su za pobedu bile viđene Emanuel Riva ili Džesika Čestejn, mlada Dženifer Lorens proglašena je najboljom glumicom za glavnu ulogu u bolnoj komediji "U dobru i u zlu" Dejvida O' Rasela. Ona je tokom svog govora čestitala rođenda koleginici Rivi, najstarijoj glumici ikada nominovanoj u ovoj kategoriji.
Patriotski filmovi omanuliIako se, kada je objavljen spisak nominacija, naziralo da će ova dodela Oskara proteći u znaku američkog patriotizma, to se nije u poptunosti ostvarilo. Jedan od favorita, Spilbergov film o Linkolnu je od dvanaest nominacija dobio svega dve nagrade - za glumca i scenografiju. Priča „00.30 – Tajna operacija“ Ketrin Bigelou o hapšenju Osame bin Ladena uprkos pohvalama američke kritike dobila je nagradu samo za montažu zvuka. |
Iznenađenja zato nije bilo kada su u pitanju glavne muške uloge, jer je očekivano trijumfovao glumac Danijel Dej Luis koji tumači Abrahama Linkolna u Spilbergovom filmu "Linkoln".
Nagradu za najbolji adaptirani scenario dobio je Kris Terio (Argo), dok je Kventin Tarantino nagrađen za originalni scenario filma "Đangova osveta". On je zahvalio pre svega glumcima za koje tvrdi da moraju da urade magičan posao.
"Moram da izaberem prave glumce kako bi oživeli likove koje stvaram, i ove godine sam napravio izvanredan izbor“, ushićeno je rekao Tarantino, vrativši se još jednom pred mikrofon da oda počast svim nominovanim scenaristima, uz reči da je ovo njihova godina.
U prilično dugom zahvalnom govoru En Hatavej, najbolja glumica u sporednoj ulozi ("Jadnici"), zahvalila je brojnim saradnicima, prijateljima, porodici i mužu, dodajući:
„Ovo je i za to da se tragična priča kakvu je proživela Fantin nikada više ne ponovi“, kazala je Hatavej koja je nedavno podržala projekat "Milijarda u odbranu žena" usmeren protiv nasilja nad ženama.
Nagrađivana drama „Ljubav“ Austrijanca Mihaela Hanekea proglašena je najboljim filmom van engleskog govornog područja. Kada su u pitanju dokumentarna ostvarenja, očekivano je trijumfovao film „U potrazi za Šugarmenom“ Šveđanina Malika Belanđelula, priča o teškom životu muzičara Rodrigeza koji je, a da to nije znao, na drugom kontinentu bio zvezda veća od Elvisa Prislija.
U kategoriji animiranih ostvarenja trijumfovao je studio Dizni čiji je kratki animirani film „Paperman“ oduševio publiku širom sveta, uključujući i članove Akademije. U konkurencijii dugometražnih filmova nagrađena je „Hrabra Merida“ koji uz studio Dizni potpisuje i Piksar.
Nagrade na 84. dodeli OskaraNAJBOLJI FILM: "Argo" |