Kako Pentagon upravlja Holivudom?
Polemika o pomoći administracije predsednika SAD Baraka Obame filmu "Zero Dark Thirty", koji narednih sedmica stiže u evropske bioskope, ponovo je skrenula pažnju na dug istorijat veza između Pentagona i Holivuda, na čiju adresu stižu optužbe da zastupa interese američke vojske.
Republikanci su optužili ministarstvo odbrane da je, radi promocije glavnog Obaminog uspeha u borbi protiv Al Kaide, ubistva vođe Al Kaide Osame bin Ladena, širom otvorilo vrata i odalo neke državne tajne rediteljki Ketrin Bigelou, za potrebe njenog filma, odnosno da je Holivud upotrebljen kao propagandno oruđe.
Međutim, izuzev 45-minutnog susreta s Ketrin Bigelou, njenim scenaristom i vođom odseka za specijalne operacije u Pentagonu Majklom Vikersom, na kojem je upriličena "specijalna prezentacija", film nije snimljen u saradnji s ministarstvom odbrane, tvrdi Fil Strab, šef odseka u Pentagonu za veze s filmskom industrijom.
Pentagon svake godine učestvuje u snimanju brojnih dugometražnih filmova i televizijskih serija.
Kada neki producent želi da smanji troškove i unese autentičnost u film u kojem se pojavljuju vojnici, sve što treba da uradi jeste da pozove Pentagon. To je slučaj od 1920-ih godina i Oskarom nagrađenog filma "Krila".
"Ono što tražimo jeste da nam pošalju scenario i navedu šta očekuju od nas", kazao je Strab.
Najčešće je reč o tehničkoj podršci kako bi se uneo realizam liku u uniformi ili vojnim akcijama, ali i o omogućivanju pristupa vojnim instalacijama ili stavljanju na raspolaganje tenkova, aviona ili brodova koji će se pojaviti u filmu.
Ipak, ništa nije besplatno. Materijal se "iznajmljuje", a Pentagon uvek zahteva da dobije uvid u scenario. "Želimo da glumci prikažu vojnike koji se ponašaju onako kako želimo da se vojnici ponašaju", kazao je Strabov pomoćnik Vins Ogilvi.
Pravo na uvid u scenario podstiče optužbe za cenzuru, ili barem uticaj na producente, što tvrdi Dejvid Rob u knjizi "Operacija Holivud".
"Od nas prave prostitutke pošto žele da usvojimo njihovo gledište. Većina filmova o vojsci su kao posteri za regrutovanje", navodi u toj knjizi režiser Oliver Stoun, kome je Pentagon odbio da pruži podršku za filmove o Vijetnamu "Vod" i "Rođen 4. jula".
S druge strane, producent Džeri Brukenhajmer dobio je podršku za snimanje filmova "Perl Harbor", "Pad Crnog sokola" i "Top gan".