"Kad svane dan" izmamiće suze
Posle Toronta, gde je prikazan u selekciji velikana savremenog filma, festivala u Vankuveru i u španskom gradiću Valjadolidu, film Gorana Paskaljevića "Kad svane dan" moći će da pogleda i publika u Australiji. U razgovoru za "Vesti", Paskaljević otkriva inspiraciju za priču o stradanju Jevreja u logoru na Starom Sajmištu, te odgovara na napade samozvanih "čuvara srpstva" da je "drugosrbijanac" koji pravi antisrpske filmove.
Srpski kandidat za Oskara otvoriće Festival srpskog filma na kojem se publika upoznaje sa najboljim ostvarenjima ovogodišnje domaće produkcije.
Da li je tačno da ste na ideju da snimite film o profesoru muzike koji u poznim godinama otkriva svoje poreklo bili inspirisani slučajem iz života?
- Da. Moj prijatelj i saradnik na skoro svim mojim filmovima, koscenarista Filip David, uneo je u ovaj film nešto od svoje životne priče. Njega su kao jednogodišnje dete roditelji ostavili na čuvanje jednoj srpskoj porodici, a oni su se pridružili partizanima. Tako su ga spasli, inače bi stradao kao i većina srpskih Jevreja.
Niste se dvoumili da glavnu ulogu dodelite Mustafi Nadareviću?
Sala bi bila prazna za "Paradu"
Koliko su optužbe Srđana Dragojevića da ste zloupotrebili poziciju predsednika Akademije filmske umetnosti kada ste film kandidovali za Oskara, doprinele da jedan deo publike vaš najnoviji film dočeka na nož?
|
- Od samog početka sam u toj ulozi video isključivo Mustafu. Čini mi se da ne bih ni snimio film da on kojim slučajem nije mogao da odigra ovu zahtevnu ulogu. Tokom snimanja smo postali veoma bliski i danas skoro svakodnevno održavamo kontakt. Pored toga što je sjajan glumac, Mustafa je predivno ljudsko biće.
Očekujete li da film uđe u najuži izbor za Oskara za najbolje ostvarenje van engleskog govornog područja?
- Ove godine je zvanično najveća konkurencija. Prijavljeno je više od sedamdeset filmova, a postoje i izraziti favoriti kao što su "Ljubav" Mikaela Haneke, koji je sa tim filmom osvojio "Zlatnu palmu" u Kanu, zatim francuski film "Nedodirljivi" koji ima već preko četrdeset miliona gledalaca u svetu, a tu su i neki filmovi iza kojih stoje zemlje sa ogromnim budžetima za promociju. Naš film ima sasvim skroman budžet, tek da ga dostojno prikažemo u Holivudu na nekoliko dodatnih projekcija za članove Američke akademije. Da budem iskren, nadam se da možemo da se nađemo u užem izboru od devet filmova, što bi već bio ogroman uspeh.
Koja je vaša glavna preporuka publici da odgleda "Kad svane dan"?
- Posle svake projekcije u Kanadi, a i kod nas, video sam mnoge gledaoce kako brišu suze. Preporuka je, znači, ponesite maramice, možda će i vas ovaj film dirnuti do suza.
U Torontu se desio i incident o kojem je pisao i "The Holldžnjood Reporter". Koliko vas je dobacivanje troje Srba da ste "antisrbin" iznenadilo i kako ste reagovali?
- Kada sam ih pitao šta to oni vide anti-srpsko u mom filmu, nisu znali da odgovore. A pogotovo nisu imali odgovor na moje pitanje zašto "srbuju" iz Kanade i ne vrate se u Srbiju kad im je do nje toliko stalo.
Koliko ovakvim ispadima sami doprinosimo stvaranju slike kod dela javnosti na Zapadu da smo homofobičan narod?
- Pre svega, mi nismo homofobičan narod, ali pojedinci doprinose ovakvim ispadima pred strancima da pogoršaju sliku Srbije i Srba. Mislim da su oni ozbiljno frustrirani ljudi, kojima nigde na svetu nije dobro, jer oni sami ne vrede mnogo i nemaju kvaliteta da svojim delovanjem podignu ugled naše zemlje.
Besmislene optužbe
Kako odgovarate na optužbe da se u filmu bavite stradanjima Jevreja, a ne Srba, da ste logor smestili u okupiranoj Srbiji, a ne u NDH, te da film servira sliku da je za stradanja Jevreja u Srbiji kriva Nedićeva policija, a ne nemački okupator?
|