Serijski ubica kao nacionalni heroj
Uživljavajući se u lik Betmenovog neprijatelja Džokera, student medicine Džejms Holms u bioskopu u gradiću Aurora napravio masakr, a najveći broj imitatora inspirisale su "Rođene ubice", koje su podstakle dvojicu tinejdžera da u srednjoj školi u Koloradu ubiju 12 vršnjaka i profesora.
Film je svojevrsna imitacija života, ali dešava se i da život bude imitacija filma. Nasilje sa velikog i malog ekrana sve češće seli se u javu. Agresija se sve brutalnije preliva u gledište, preteći da poruši granice između dozvoljenog i nedozvoljenog. Planeta je bila u šoku 20. jula ove godine, kada je u gradiću Aurora u Koloradu počinjen masakr na premijeri filma "Uspon mračnog viteza", trećeg dela filmske sage o Betmenu. Maskiran u najljućeg Betmenovog neprijatelja Džokera, naoružan do zuba, 24-godišnji student medicine Džejms Holms je ubio 12, a ranio 58 gledalaca. Holms, koji je kosu ofarbao u crveno, u bioskop je ušao pod punom taktičkom opremom, sa šlemom i
gasmaskom, naoružan mitraljezom, puškom i pištoljem. Na saslušanju se predstavio kao Džoker.
Njegov advokat je na ročištu izjavio da je Holms psihički bolesnik, a mediji su otkrili da je masovni ubica svojoj doktorki psihijatru na Univerzitetu Koloradu poslao beležnicu punu pojedinosti o zločinu, ali ta pošiljka je otvorena tek nakon stravičnog zločina.
Brzo nakon masovnog ubistva u Aurori u američkoj državi Mejn uhapšen je Timoti Kurtou. Kod njega su pronađeni kalašnjikov, četiri pištolja, municija i isečci iz novina o pokolju u bioskopu u predgrađu Denvera. Timoti je policajcima, koji su ga zaustavili zbog prebrze vožnje, rekao da je krenuo da ubije svog nekadašnjeg poslodavca samo dan pošto je gledao film o Betmenu...
Strah od tuširanja
Samo nekoliko dana nakon masakra u Denveru održana je i premijera u Australiji, dok je u Parizu, Meksiku i Japanu otkazana. Gledaoci u Australiji su, predostrožnosti radi, zamoljeni da na projekciju ne dođu maskirani u kostim glavnog junaka da ne bi izazvali paniku i strah.
Karli Ričards, preživela žrtva iz bioskopa u Aurori, postavila je na svoju Tviter i Fejsbuk stranicu postavila fotografiju u kupaćem kostimu, kako bi svet video njene rane od sačme. Ispod slike je napisala: "Džejms Holms ne zaslužuje smrtnu kaznu, već ono najgore, da pati baš kao što smo i mi patile te noći. Za njega ubod iglom ne bi ništa predstavljao, ja sam ih te noći imala bezbroj, tako da znam da to i nije tako bolno. Volela bih da ga neko upuca i ostavi živog u bolu. Volela bih da se oseti bespomoćnim kao i mi te noći."
U Holivudu su brzo reagovali, pa je producentska kuća Vorner napravila izmenu u filmu "Gangsterski odred", čija je premijera planirana za septembar. Film se bavi ratom američkih vlasti protiv mafije koja je 30-ih godina prošlog veka harala zemljom. Glavne uloge igraju Šon Pen i Rajen Gosling, a iz filma je izbačena scena u kojoj gangsteri pucaju na publiku u bioskopu. Ta scena je čak korišćena za promociju filma, ali je odmah povučena iz reklame. Stručnjaci širom sveta sada pokušavaju da protumače motive krvavog zločina, objašnjavajući da su psihički labilne osobe sklone poistovećivanju sa likovima sa filmskog platna.
Pre 52 godine premijerno je prikazan film "Psiho" Alfreda Hičkoka. Filmski kritičari su tada napisali da "posle ovog filma tuširanje nikada neće biti isto". Hičkok, majstor napetosti, u ovom filmu je nadmašio sebe. Nakon emitovanja "Psiha", Hičkok je dobio pismo od oca devojke koja je, nakon što je gledala film "Dijabolik" iz 1955, odbijala da koristi kadu. Pošto je odgledala "Psiho", nije htela ni za živu glavu da uše u tuš kabinu. Hičkok je zabrinutom čoveku odgovorio u svom stilu: "Pošaljite je na hemijsko čišćenje." "Psiho" je, inače, trebalo da bude prikazan na američkoj televiziji u jesen 1966. godine. Ali pre samog emitovanja Valeri Persi, kćerka američkog senatora, na smrt je izbodena u svom domu i taj zločin do danas nije rešen. Cela zemlja je bila u šoku, pa je televizija odlučila da odloži emitovanje, pa je "Psiho" prvi put prikazan TV publici tek četiri godine kasnije.
Krevet u plamenu
Film "Paklena pomorandža" Stenlija Kjubrika, prikazan 1971. godine, jedan je od prvih koji je zadao glavobolje čelnicima producentske kuće Vorner. Film o mladim psihopatama reklamiran je uz slogan: "Silovanje, ultranasilje i Betoven."
Inače, za vreme snimanja ovog filma, glumac Malkolm Mekdauel je ogrebao rožnjaču i bio privremeno slep. Na snimanju mu je slomljeno i rebro, a u jednom trenutku zamalo da se udavi. Poput junaka "Paklene pomorandže", uz pesmu "Pevajmo na kiši", grupa mladića u Engleskoj je silovala ženu, a jedan dečak je na smrt pretukao skitnicu, a drugi je nožem izbo svog druga. Porodica Stenlija Kjubrika je dobijala pretnje smrću, pa je režiser zatražio od Vornera da povuče film iz britanskih bioskopa, zabranjujući da se tamo prikaže sve dok je on živ.
Amerikanci Dejl Šelbi Pjer i Vilijem Endrjus počinili su tokom 1974. godine tri ubistva. Svoje žrtve su mučili, silovali i naterali da popiju kiselinu za otpušavanje cevi. Osuđeni su na smrt, a na suđenju su rekli da im je ideja za likvidiranje žrtava pala na pamet dok su gledali film "Klopka za inspektora Kalahana" iz 1973, koji je drugi u serijalu o Prljavom Hariju sa Klintom Istvudom u glavnoj ulozi. U ovom filmu prostitutka je bila primorana da popije sredstvo za otpušavanje slivnika.
Film "Taksista" Martina Skorsezea iz 1976, sa Robertom de Nirom i Džodi Foster u glavnim ulogama, podstakao je mentalno obolelog Džona Hinklija da 1981. ispred hotela Hilton u Vašingtonu pokuša da ubije tadašnjeg američkog predsednika Ronalda Regana. Ispalio je šest metaka i ranio Regana. Verovao je da će time "impresionirati Džodi Foster". Nakon toga je proglašen neuračunljivim, smešten je u duševnu bolnicu u kojoj se i danas nalazi.
Film "Gorući krevet" Roberta Grinvalda iz 1984. godine u kojem je glavna junakinja zapalila svog muža u krevetu nakon godina maltretiranja postakao je Amerikanca iz Milvokija da se na isti način reši svoje žene.
Najveći broj imitatora inspirisale su "Rođene ubice", film Olivera Stouna iz 1994, snimljen po scenariju Kventina Tarantina. Glavni junaci su ljubavnici i serijske ubice, koje zahvaljujući masovnim medijima postaju "heroji". Izgovarajući njihove replike, dvojica tinejdžera napravila su masakr u srednjoj školi Kolumbajn u Koloradu, pokosivši 12 svojih vršnjaka i profesora. Jedan 14-godišnjak je, u želji da "izgleda kao rođeni ubica", iskasapio svoju godinu dana mlađu drugaricu, a jedan Amerikanac, opsednut ovim filmom, ubio je rođenu majku i sestru. Porodice žrtava su tužile Tarantina i Stouna, ali ih je sud, pozivajući se na Prvi amandman, štiteći slobodu govora i izražavanja, oslobodio svake odgovornosti...
DRUGA STRANA MEDALjE Prosidba kao na filmu Amerikanac Tod Kavana smislio je originalan način da zaprosi svoju devojku Elizabet. Zamolio je tri momka da mu pomognu i snime "trejler" akcionog filma. Zatim je svoju devojku Elizabet odveo u jedan njujorški bioskop. U "reklami" prikazanoj pre filma koji su Tod i Elizabet došli da pogledaju, vidi se grupa specijalnih agenata koji tragaju za blagom. Na kraju potrage, agenti se susreću sa momkom kojem se ne vidi lice i kojem uručuju "blago" - kutijicu sa prstenom. Sledeća scena koja se vidi je Tod koji otvara kutiju i prosi svoju devojku. Elizabet je, naravno, rekla "da". To je bilo u aprilu prošle godine, a već u maju još jedan Amerikanac je na sličan način zaprosio svoju devojku. Snimio je video u kojem od njenog oca traži dozvolu da se oženi njom.
Krvavi Matriks
Skok sa terase
Majci odsekli glavu |