Uskoro film o Desanki Maksimović
U pripremi je film o najpoznatijoj srpskoj pesnikinji Desanki Maksimović pod nazivom "Tražim pomilovanje ili velika tajna", piše"Politika".
U februaru naredne godine navršiće se 20 godina od smrti poznate srpske pesnikinje Desanke Maksimović, što je povod za pripremu filma posvećenog njenom životu i poeziji.
Igrani film "Tražim pomilovanje ili velika tajna" biće klasičnog dramsko-biografskog žanra, sa minimumom dokumentarnog materijala, a obuhvatiće skoro celi život pesnikinje (1898–1993), od njenog detinjstva do smrti.
"Osnovna ideja o realizaciji filma o Desanki jeste da srpska prosveta i kultura odaju neizmernu počast pesnikinji, na način da ostane na korist budućim generacijama mladih i koji će im biti od pomoći da saznaju i zavole njeno ogromno pesničko delo", kaže idejni tvorac filma, srpski scenarista Miloš Paramentić.
Film će, prema sadašnjem planu, režirati Milorad Milinković, autor filmova "Mrtav ladan", "Potera za sreć(k)om"...
Najčešći motiv u poeziji Desanke Maksimović bila je ljubav
Desanka Maksimović, rođena 16. maja 1898. godine u Rabrovici kod Valjeva, bila je pesnikinja, profesorka književnosti i član Srpske akademije nauka i umetnosti. Preminula je 11. februara 1993. godine u 95. godini u Beogradu. Sahranjena je u Brankovini kod Valjeva.
Čuvši za strijeljanje đaka u Kragujevcu 21. oktobra 1941. godine, pesnikinja je napisala poemu "Krvava bajka" koja svedoči o teroru okupatora nad nedužnim narodom u Drugom svetskom ratu.
Najčešći motiv u poeziji Desanke Maksimović bila je ljubav, a njena reč, odnos prema svetu i filozofija i sami su bili pesničke prirode. Njeno osnovno pesničko geslo bilo je da poezija treba da bude razumljiva, jasna, iskrena, otvorena prema čoveku i životu.
Mnoge njene pesme predstavljaju poziv ljudima da budu dobri, plemeniti, ponositi, postojani, da poštuju ljude drugačijih uverenja i načela, mišljenja, boja i vera, i da budu strogi prema svojim manama kao i prema tuđim.
Njena poezija, pripovetke, romani, knjige za decu prevođeni su na mnoge jezike, a pojedine pesme nalaze se u antologijama poezije.