Nedelja 25. 1. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Sreda 25.01.2012.
11:43
Beta A

Poginuo režiser Teo Angelopulos

Grčki režiser Teo Angelopulos, višestruki osvajač nagrada na Kanskom festivalu i saradnik Muzeja jugoslovenske kinoteke, poginuo je u Atini u saobraćajnoj nesreći, javili su sinoć svetski mediji.

Grčka šokirana gubitkom velikana:Teo Angelopulos
 

"Svi smo šokirani njegovom smrću. On je bez svake sumnje bio jedan od najvećih režisera evropskog filma. Kinoteka je sa njim mnogo sarađivala i imala u njemu odanog prijatelja", izjavio je direktor Muzeja Jugoslovenske kinoteke Dinko Tucaković, koji je bio pomoćnik režije na Angelopulosovom filmu "Odisejev pogled".

Angelopulos se izdvajao političkom angažovanošću i posebnom tehnikom kadra, najveći uspeh je ostvario 1998. godine kada je na Kanskom festivalu osvojio Zlatnu palmu za film "Večnost i jedan dan".

 

Grčki režiser je više puta bio gost Jugoslovenske kinoteke, a poslednji put je bio na otvaranju njenog Centra za digitalizaciju.

Kinoteka je za taj film - koji je 1996. godine nagrađen Gran prijem žirija Kanskog festivala - ustupula svoje materijale, rekao je Tucaković.

Angelopulos je u vreme bombardovanja Srbije 1999. godine bio jedan od onih koji je prvi reagovao i insistirao da se spasi fond Jugoslovenske kinoteke.

Angelopulos (76) je u okolini atinske luke Pirej snimao film o grčkoj dužničkoj krizi kada ga je, dok je pokušavao da pređe prometnu ulicu, udario motocikl.

Nesreća se dogodila sinoć, a on je preminuo u bolnici nekoliko sati
kasnije. U nesreći je povređen i vozač motocikla, za kojeg se ispostavilo da
je policajac, ali van dužnosti.

POVEZANE VESTI

Sreda 25.01.2012. 12:30
Snimao film o duznickoj krizi, pregazio ga policajac..... sve ovo smrdi na nesto vec poznato, vidjeno, oni cak i ne emenjaju scenario, rade toliko ocigledno i drsko kada im se sve moze, dokle jos?
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2026 © - vesti online