Šta će biti sa Avala filmom?
Devedesetminutni dokumentarni film "Avala film: rešenje ili propadanje" reditelja Srđana Kneževića, dopunjena verzija filma o sudbini najstarijeg filmskog preduzeća u nekadašnjoj Jugoslaviji "Avala filma", prikazan je večeras u Velikoj sali Studentskog kulturnog centra.
Reditelj Knežević izjavio je da ovo nije nova verzija nego dopuna njegovog dokumentarca koji je već prikazan u okviru ovgodišnjeg 39. FEST-a ali u tom trenutku nije bio kompletan jer se posle FEST-a dešavalo puno stvari vezanih za Avala film, uključujući i sudsku odluku o otvaranju stečajnog postupka.
"Pored toga, posle FEST-a uspeo sam da nađem puno vizuelnog materijala koji sam ubacio, tako da je na neki način, tek sada taj film kompletan", kazao je reditelj.
O sudbini najstarije producentske filmske kuće u Srbiji, nekadašnjeg giganta sa više od 200 snimljenih bioskopskih ostvarenja koji odavno više ne proizvodi filmove, u dokumentarcu su govorili su Ranko Petrić, sadašnji direktor "Avala filma", reditelj Branko Baletić, koji je ovu kuću vodio do devedesetih, nekadašnji ministar za kulturu Branislav Lečić, reditelji Goran Marković, Slobodan Šijan, Želimir Žilnik, scenarista Gordan Mihić, filmski novinar i kritičar Marina Ðurašković, direktor "Kinoteke" Radoslav Zelenović...
O sadašnjoj situaciji u "Avala filmu" trebalo je da se razgovara nakon projekcije Kneževićevog dokumentarca, a prema njegovim rečima dolazak su potvrdili reditelji Darko Bajić i Goran Marković, koji su se tim pitanjem najviše bavili, ali oni su večeras izostali tako da razgovora nije ni bilo.
"Ideja diskusije je bila da se vidi kako se može rešiti problem ''Avala filma'', jer iako mnogi sagovornici na filmu kažu da im se čini kako je država "digla ruke" od nekadašnjeg filmskog giganta, ima mnogo načina da se ovo reši", smatra Knežević.
On je dodao da, iako je otvoren stečajni postupak, mora da usledi prodaja, pitanje je da li će se prodati cela "Avala film", pa taj prostor pretvoriti u lokaciju za ekskluzivne građevinske objekte ili će se prodati deo toga.
"Ceo prostor ima bivše vlasnike, ali mislim da je država napustila ideju da će se to zemljište vraćati vlasnicima, puno toga je prodato što ima vlasnike tako će verovatno i ovo biti.
Knežević rešenje vidi u tome da se deo "Avala filma" ne proda, da ostane kao tehnička baza srpskog filma i to su četiri filmska studija od kojih je jedan najveći na Balkanu, labaratorije, tonsko odelenje, a da se proda ono što mora da se proda.
"Doneta je sudska odluka da moraju da se namire neke kompanije kojima se duguje, to je mali dug u odnosu na imovinu koja je procenjena na bar 100 milina evra, a tu je 30 hektara zemljišta i sve što ima "Avala film", smatra Knežević
Filmski studio na Košutnjaku "Avala film" građen je 1946. godine po uzoru na slavni italijanski filmski centar Cinecitta. Nekada su se tu snimali značajni filmovi za svetsku kinematografiju kao "Džingis Kan", "Marko Polo", "Quo vadis".
"Avala film" odavno više ne proizvodi filmove već samo iznajmljuje poslovni prostor od 30 hektara u Košutnjaku.