"O, Gringo!" za početak, "Buđenje" za kraj
Premijera filma Darka Bajića "O, Gringo!“ u Centru "Sava“ otvoriće četvrti Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldoks. Od 4. do 11. maja biće prikazano 80 dokumentarnih ostvarenja, a kraj smotre označiće projekcija "Buđenje“, autorke Irene Fabri.
Četvrto izdanje festivala Beldoks (Beldocs) započeće 4. maja premijernim prikazivanjem filma Darka Bajića O, Gringo! u Centru "Sava", a kraj će biti označen projekcijom, takođe, srpskog dokumentarca Buđenje, mlade autorke Irene Fabri.
U selekciji Međunarodnog festivala dokumentarnog filma, koji traje od 4. do 11. maja, biće predstavljeno osamdeset novih filmova, od kojih će svaki nepobitno ili oduševiti ili fascinirati, navode organizatori.
Osim u Centru "Sava", dva takmičarska i četiri revijalna programa održaće se, uz tribine i radionice, i u Domu omladine, Jugoslovenskoj kinoteci, Domu kulture "Studentski grad", Centru za kulturnu dekontaminaciju i Dvorani kulturnog centra.
Ulaznice koštaju 300 dinara za u Centru "Sava", a od 100 do 150 dinara za druge sale, uz popust za kupovinu kompleta.
U cilju afirmacije domaćeg stvaralaštva, prvi put će biti organizovan takmičarski program srpskog dokumentarnog filma.
"Buđenje" za kraj
Poslednjeg dana smotre na programu je dugometražni dokumentarac Buđenje, koji, prema rečima rediteljka Irene Fabri, predstavlja mali omnibus o mladima u Srbiji i njihovom viđenju naše stvarnosti.
Priča je sastavljena od video dnevnika troje mladih ljudi, koji nisu istomišljenici i kreću se u različitim krugovima. To su studentkinja kamere Marija, istoričar umetnosti Vladimir i student diplomatije na Fakultetu političkih nauka Bane.
Rediteljka je, u izjavi za novinske agencije, naglasila da su ti mladi ljudi dobili zadatak u trenutku kada je Srbija ulazila na belu Šengen listu da snimaju svoj svakodnevni život, da bi se pokazalo šta se dešava sa mladim ljudima u Srbiji koja je u tranziciji već dugo.
Komentarišući sliku mlađe generacije koju pruža dokumentarac, Irena Fabri ocenila je da preovlađuje utisak da su mladi letargični u odnosu na kolektivnu situaciju, zato što nemaju izbor.
Fabri je ukazala da se nameću pitanja šta će u budućnosti biti sa tim mladim ljudima ako toliko beže od stvarnosti, da li oni mogu da utiču na stvarnost i kako sebe mogu da pozicioniraju da bi se osećali normalno u ovoj sredini.