Sa malo para hrane sujetu
U zlatno vreme estrade '80-ih godina tiraži ploča bili su jedino merilo popularnosti pevača. Tada se tačno znalo ko je ko, a svako je imao crno na belo dokaz koliko je popularan i shodno tome koliko vredi. Ali, danas, u vreme interneta i piraterije, koja je gotovo uništila diskografiju, važe neka druga pravila.
Broj pregleda pesme na Ju tjubu, koji se često mere milionskim pregledima, postali su pevačima opravdanje za sopstveno uzdizanje i priče o popularnosti koja je najčešće virtuelna, a ne stvarna. I ne samo što pevači kupuju preglede svojih pesama,
odskora to rade i kompozitori.
- Ju tjub je zaista fenomen i nije ni čudo što svi insistiraju da im se spotovi tu nađu. I, da, pregledi se kupuju i to za male pare. Kako sam čula, može da se kupi i pola miliona pregleda za 100 dolara. Naravno, to rade posebni softveri, platiš i za dva sata gledanost se nezamislivo poveća - objašnjava Tijana Dapčević. Međutim, ostaje nejasno šta pevači uopšte imaju od toga osim virtuelne popularnosti s kojom se posle hvale po TV emisijima.
- Ti napumpani pregledi ne znače apsolutno ništa! To je gerila-marketing, obična reklama bez pokrića. Taj neko krene da lupa po društvenim mrežama, na Tviteru ili Fejsu, o tome počne da se priča, stigne do medija i eto... Taj neko može da se hvališe kako ima hit sa milionima pregleda, ali to ne obezbeđuje ni posao, ni zaradu! Doduše, jeftino je, a efektno i daje materijal za hvalisanje, hrani sujetu i tu je kraj priče - dodaje Tijana. A, preglede na Ju tjubu sve češće kupuju i kompozitori, koji opet imaju svoju računicu.
- Za sve, danas je najvažnija dobra - žvaka. Onaj ko hoće da lepo unovči svoju pesmu mora da ubedi pevače da je to što nudi -haos, ludilo, hitčina.To je danas važnije nego da se napravi dobra pesma. Kompozitor lepo nekom uvali pesmu, recimo, za 1.000 evra. Malo parica uloži u kupovinu pregleda na Ju tjubu i može da kaže pevaču: "Šta hoćeš, dao sam ti hit! Otkud znam zašto ti nemaš posla?" - objašnjava kompozitor Slavko Stefanović Slavkoni i ističe da tako i autori sebi podižu cenu.
Goca nije podobnaGoca Lazarević
- Nisam društveno podobna u tom smislu, jer na internet ulazim samo koliko moram. Te gluposti ne da me ne zanimaju već imam totalnu averziju prema svemu tome.
Taj ko je izmislio kompjuter i internet kao da hoće da uništi i ono malo emocija i ljudskosti u nama, pa postajemo potpuno asocijalni. Ništa što se tiče muzike na internetu i tih klikova, kako se zovu, nije verodostojno. Dalje o tome niti šta znam, niti želim da znam - kaže Goca Lazarević. |
- Na žalost, tako se stvara virtuelna, iskrivljena slika koja nema veze sa realnošću. Pa se onda pitamo kako to da je sve manje kvalitetnih pesama i zašto nam propada muzika - dodaje Slavkoni, koji je ovih dana uporno pokušavao da objasni Šabanu Šauliću u čemu je tu caka. Ali, ni njemu ni mnogim pevačima iz starije garde u ovoj priči ništa nije jasno.
- To su moderne šarene laže da se ljudima zamažu oči i načisto ih slude. To rade oni koji imaju pare za bacanje, jer popularnost na internetu nema nikakve veze sa poslom na terenu. To služi da džabalebaroši hrane svoju sujetu. Koji normalan čovek ima vremena da se bavi takvim glupostima? To je izmišljeno da se budalama uzmu pare! - zaključuje Dragan Pantić Smederevac.