Ivana pomaže, jer njoj nije imao ko
Ranijih godina pevači su novac zarađen od pevanja najčešće ulagali i otvarali kafane, poslednjih godina postali su popularni muzički studiji, a pevačice sve češće otvaraju škole pevanja ili muzičke radionice gde decu uče tajnama svog zanata.
Iako mnogi misle da je to odličan izvor zarade, gotovo sve vlasnice ovih škola tvrde da rade isključivo iz ljubavi i da finansijski efekat nije motiv zbog kojeg su se odlučile za ovaj posao.
Aleksandra Radović je prva, pre gotovo sedam godina, započela pedagoški rad sa talentovanima. Jedan čas u njenoj školi, kako kaže, košta koliko dupli čas matematike, odnosno oko 10 evra.
- Ulaganja su izuzetno velika. Imam fondove za talente i decu iz sirotišta. U ovom trenutku, sedmoro učenika ne plaća školarinu. Neki zato što su izuzetno talentovani, neki zato što potiču iz siromašnih porodica. Kod mene je nastava individualna, što znači jedan učenik - jedan profesor. Trudim se da svoje učenike osposobim da što pre počnu da rade i zarađuju. Neki od njih pevaju kao prateći vokali, neki su se odlično plasirali na raznim muzičkim takmičenjima, ali za mene nema tu velike zarade - kaže Aleksandra Radović.
Iako se često na estradi može čuti da škole pevanja otvaraju propale pevačice koje nemaju dovoljno posla, Ivana Selakov tvrdi da to apsolutno nije tačno.
- Zar vam ja ličim na propalu pevačicu? Pa, moje vreme tek dolazi! - kaže Ivana, koja je školu pevanja otvorila pre dve godine. Ona kaže da kad plati dažbine - prostor, porez, račune i profesore, šestomesečna zarada škole je kao honorar za dva njena nastupa.
- Angažovanje je ogromno, a zarada ni blizu uloženom vremenu, trudu, znanju i energiji. Jasno je da se to raditi samo iz ljubavi i da su tezge neuporedivo isplativije od pedagogije. Kada sam iz Sombora došla u Beograd, nije bilo nikog da mi pomogne i odlično pamtim te dane. Zato hoću da pružim šansu mladim ljudima. Svojim najtalentovanijim učenicima nalazim bendove u kojima će pevati, rade kod mojih kolega kao prateći vokali, neki već pevaju na splavovima. Prema tome, daleko od toga da su ove škole obične šarene laže kako neki misle - kaže Ivana Selakov.
I Mari Mari, diplomirani muzički pedagog po struci, vlasnica je muzičke radionice. Kako kaže, ogorčena zbog toga što se o ovakvim školama i radionicama govori u negativnom kontekstu. Svoje muzičke škole otvorili su i Aleksandra Kovač sa muzičarem i producentom Romanom Goršekom, a u ovaj posao ulazi i Tijana Dapčević.
- Ja sam svoju ćerku upisao u muzičku radionicu koju vodi Mari Mari. Toliko sam oduševljen da sam i ja počeo da idem kod nje na časove pevanja. Samo, ja sam loš đak - bežim sa časova - kaže Boban Rajović.
Dvočas 20 evra
|