Srbi vole tuđi uspeh
Boro Drljača (70) tvrdi da radi više nego mnogo mlađi pevači i da nema razloga da se žali. Osvojio je nagradu na festivalu Moravski biseri, a nedavno je dobio i estradnog Oskara kao pevač sa najdužim stažom na estradi koji još nastupa.
Ima, kako kaže, i starijih od njega, ali većina njih uglavnom više ne radi, pojavljuju se u emisijama i pevaju na plejbek.
- Normalno je da se pevači žale na manjak posla, verovatno bih i ja tako kukao da sam mlađi. Mnogo novca se ulaže u snimanje albuma, a malo od toga se vrati. Osim toga, pevači su mnogo razmazili kompozitore i tekstopisce, daju im ogroman novac, a samo jedan od njih ubode hit. Posla nema, ceo svet je u krizi, a mnogo se pevača i muzičara namnožilo. Što bi rekli neki - mala bara puna krokodila - kaže Drljača.
Uz to sve češće u Beogradu nastupaju bosanski i hrvatski pevači, šta mislite o tome?
- Ovde svi gostuju i pune dvorane. Svaka čast Dinu Merlinu koji je nedavno napunio tri Arene, ali da pozovu sve naše pevače - Marinka Rokvića, Tozovca, Cuneta, mene... ne bi došlo 5.000 ljudi. Neverovatno kako u Srbiji vlada glad za tuđim čovekom. Srbi su željni tuđeg, ne vole svoje. Vole uspeh tuđeg čoveka. Ne znam da li njih uopšte neko kontroliše. Prošle godine sam za Uskrs gostovao u Malom Gradcu kod Gline u Hrvatskoj. U subotu sam pevao, a sutradan je došla policija i
Bivša profesija
|
rekla da ne mogu da nastupam jer nemam hrvatske papire, a da žena koja je organizovala nastupe nije izvadila radnu dozvolu. U sali je bilo 500 ljudi koji su čekali da zapevam. Grupa Tromeđa je nastupila, a ja sam sedeo na bini i jeo jagnjetinu, šta sam drugo mogao.
Kako komentarišete izjave vaših kolega koje se hvale da zarađuju basnoslovne sume novca na nastupima?
- Čisto sumnjam da je to istina, ali neka im bude. Ja sam skroman čovek, ne tražim puno para i na nastupe idem više da se družim sa ljudima. Čuo sam da država najavljuje neku kontrolu pevača koji dobro zarađuju. Pa, ako zaista recimo za Novu godinu neko zaradi 50.000 ili 100.000 evra, moraće državi da plati adekvatan porez. Pa da vidim onda ko će da javno lupeta o kojekakvim besmislenim sumama.
Da li je danas teško doći do dobre pesme?
- Mnogo teško, jer su se kompozitori ispraznili. Jer, čovek je kao akumulator, isprazni se i mora da se baci. Nema ideja, nema tekstova, nema poruke u pesmama. Ništa bolja situacija nije ni na televiziji. Nekada su postojali Lola Đukić, pa Čkalja, i prosto se uživalo uz televiziju, a danas je katastrofa.