Radna dozvola za srpske pevače
Dok godinama hrvatskim muzičarima srpski mediji poklanjaju veliku pažnju, a mnogobrojna publika ih oberučke dočekuje u velikim i prepunim koncertnim salama širom Srbije, u hrvatskim državnim medijima niko ne može da vidi i čuje nijednog umetnika iz naše zemlje, ignorišući čak i njihovu dugogodišnju popularnost.
Pojedinim srpskim pevačima se čak i zabranjuje nastup uz obrazloženje da nemaju radnu dozvolu. Nedavno je taj problem imala i Mira Škorić, koja je trebalo da peva na proslavi Petrovdana u Zalužnici kraj Otočca, ali nije dobila dozvolu hrvatskih vlasti da nastupi. I sama rodom Ličanka, želela je da u kraju odakle je potekla obeleži praznik.
Međutim, u poslednjem trenutku organizatori su dobili nalog od policijske uprave da otkažu gostovanje srpske pevačice.
- Policijska uprava Otočac od početka nam je pravila problem. Urgirali smo kod načelnika policije Mladena Kranjčevića preko Milorada Pupovca, ali nam je saopšteno da nije moguće izdati dozvolu. Jednostavno, nisu joj dozvolili da peva - kaže Miroslav Mašić iz SKD Prosvjeta, u čijoj je organizacija Škorićeva trebalo da peva.
I pevačica je potvrdila da nije dobila dozvolu za rad.
- Nije mi samo jasno zbog čega! Ovo nije prvi put da se dešavaju ovakve stvari, ogorčena sam i pitam se dokle. Svi znamo kako su u Srbiji dočekani pevači iz Hrvatske i ne znam šta bi trebalo mi da uradimo kako bismo na isti način bili tretirani u Hrvatskoj - kaže Mira Škorić.
U sve se uplela i politika, od koje je pre 20 godina sve i počelo, pa je srpski ministar policije Ivica Dačić izjavio da će pokrenuti pitanje estradnog reciprociteta "jer ovakva dešavanja nikako ne idu u prilog dobrosusedskim odnosima koje gradimo".
Veto na Maksimir
Folkerka Olja Karleuša prošle godine doživela je još veću neprijatnost. Naime, njoj je prekinut nastup u Novom Vinodolskom jer nije imala radnu dozvolu. Posle informativnog razgovora, policija je Olji oduzela pasoš na tri dana. Pevačica je otpočela nastup u jednom od klubova, da bi posle samo 15 minuta došla inspekcija i zatražila radnu dozvolu, koju ona nije imala. Da nesreća bude veća, Olja je ostala i bez honorara jer bez radne dozvole nije mogla da završi započeti nastup.
- Nisam dilovala drogu da bi me privodili kao kriminalca. Član sam Udruženja estradnih umetnika tako da samim tim dobijam i licencu za rad - izjavila je tada Olja Karleuša.
Poznati estradni menadžer Raka Marić kaže da su Hrvati vrlo rigorozni po tom pitanju i da često traže dlaku u jajetu! Za takve neprijatne situacije i otkazane nastupe, Marić krivi kolege menadžere.
- Kod nas u Srbiji stranim pevačima nije potrebna radna dozvola već samo ugovor koji mi sklapamo sa njima, tako smo dovodili Severinu, Rolingstonse i druge. U Hrvatskoj je ta procedura komplikovanija i menadžeri moraju da podnesu zahtev Ministarstvu unutrašnjih poslova Hrvatske za dobijanje dozvole. Ukoliko pevač ne poseduje taj papir, snosi posledice - nastup se prekida, oduzima se pasoš, a ima i novčanih kazni. To najčešće budu propusti menadžera jer se dozvole za neke zemlje čekaju i duže vreme. Za Australiju se recimo čeka dva meseca - kaže Raka Marić.
Predsednik Udruženja estradnih umetnika Danka Stoiljković kaže da su zbog problema, pre svega u Hrvatskoj, krivi i sami pevači iz Srbije.
- To je veliki problem, jer mnogi pevači i kod nas rade na divlje. Da bi bili mirni, potrebno je samo da postanu naši članovi, da dođu da polože audiciju kod nas i dobiju dozvolu za rad. Dešavalo se recimo da ih vrate iz Hrvatske ili neke evropske zemlje jer nemaju licencu za rad i ne daju mu da pevaju. A ta licenca se dobija članstvom u našem udruženju. Tako na granici pri ulasku u Hrvatsku na kućici stoji licenca i obaveštenje da bez nje ne može da uđe u njihovu zemlju, niti može da se izađe, ali pevači se dovijaju na razne načine i sebi naprave problem - kaže Danka Stoiljković.
Kaznu od 140 evra u Hrvatskoj je pre nekoliko godina platila i Seka Aleksić! Naime, ova pevačica i njen šestočlani bend prekršajno su kažnjeni sa po 140 evra jer su u jednoj diskoteci u Medulinu nastupali bez radne dozvole, prekršivši tako Zakon o strancima.
- Folk izvođači iz regiona, čiju muziku država tretira kao kulturno-umetničko delo, kao umetnici ne moraju u Hrvatskoj da traže radnu dozvolu, za razliku od Istrijana, čiji inspektori nastupe folk pevača ne tretiraju kao umetnost. Porazno je i što dosad niko od tih izvođača s istoka nije u Hrvatskoj platio ni lipe poreza - rekli su tada u hrvatskom muzičkom udruženju.
Hrvatski mediji su proletos pisali o navodnom koncertu koji bi Svetlana - Ceca Ražantović trebalo da održi na zagrebačkom Maksimiru, što je izazvalo buru negodovanja. Tamošnji MUP, kako se pisalo, ne bi joj izdao radnu dozvolu, a neprihvatanje nastupa Arkanove udovice ujedinilo je političke oponente.
- Kad može Robert Prosinečki na Marakanu, može i Ceca na Maksimir - izjavio je tada Raka Marić, menadžer koji je organizovao neke Cecine koncerte.
Niko ne plaća porez
Ko je u svemu tome u pravu, a ko u krivu, teško je dokazati, jer svako priča svoju priču. Međutim, ono što je činjenica je da dok srpski pevači kubure sa blokadom u Hrvatskoj, njihovi izvođači u našoj zemlji pune koncertne dvorane. Tako nam je posle dve decenije proletos stigla i Tereza Kesovija, koju je i pored teških reči na račun Srbije i zaklinjanja da nikada neće zapevati u Beogradu, a onima koji žele, srećan put, publika s oduševljenjem dočekala.
I pored toga što je naišla na nezgodna pitanja novinara, Kesovija je napunila Centar Sava i obećala da će ponovo doći. Centar Sava je napunila i grupa Kolonija, kojoj smo oprostili i nastup podrške Branimiru Glavašu, optuženom za ubistva Srba u poslednjem ratu. Svoj dolazak za jesen najavio je i Džiboni, koji je već probio led nastupom u Subotici.
I Tajči je najavila svoj koncert u Beogradu. Parni valjak napunio je dve Arene zaredom. I pored već poznatog političkog stava, Oliver Dragojević danas je jedan od najslušanijih šansonjera u našoj zemlji. Iako je poručio da nikada neće doći, u slučaju da se predomisli, lepo ćemo i njega dočekati. Arenu i Centar Sava su punili Severina, Magazin, Toni Cetinski, Boris Novković i drugi. Dakle, ko god da dođe, pokažemo se kao pravi, dobri domaćini.
Međutim, ne zna se po kom principu hrvatski izvođači dolaze u Srbiju. U Udruženju estradnih umetnika kažu da te pevače niko ne kontorliše.
- Tu država najviše gubi, jer se ne plaća porez. Hrvatski pevači drže koncerte po Srbiji, utrkuju se ko će pre. Armija ljudi radi bez dozvole i nikome ništa. Ne znam ko ih finansira, ko im daje dozvole da dođu, da rade kod nas. To niko ne zna. Država ne radi svoj posao, pre svega Ministarstvo kulture. Naši pevači koji idu tamo da pevaju moraju licencu za rad da prevedu na hrvatski jezik, i to kod sudskog tumača. To je smešno i jedan cirkus, balkanska šatra. Tamo naši pevači moraju da se prijavljuju, da plaćaju porez, a oni ovde ništa. Mi smo tu nemoćni. Umesto da država juri nas za sprovođenje zakona, mi jurimo državu - kaže Danka Stoiljković.
Popularni srpski muzičar Dejan Cukić kaže da je svako tržište otvoreno za sve.
- Svako ide tamo gde ga zovu. Niko neće da peva tamo gde ne želi da ga čuju. Tako je i sa kolegama iz Hrvatske i ostalih okolnih zemalja. Ovde vlada veliko interesovanje za njih, pa zato i dolaze - kaže Cukić.
Ipak, iza svega, po svemu sudeći, stoji velika zarada, ali i malo hrvatsko tržište za svoje izvođače. Organizatori su više okrenuti ovim koncertima zato što su tako finansijski sigurniji, jer svi ti muzičari odlično prolaze u Beogradu i Srbiji. Dakle, isplati se i jednima i drugima. Na primer, karte za koncerte hrvatskih pevača uveliko se rasprodaju pre zakazanog nastupa pred beogradskom publikom - kaže Cukić.
Malo je onih srpskih pevača koji imaju priliku da pevaju u Areni Zagreb ili nekoj većoj koncertnoj sali. Uglavnom naši pevači, posebno folkeri nastupaju po manjim klubovima, koji se nalaze na periferiji grada ili na privatnim žurkama. Uprkos svemu, Cecine, Brenine, Sekine pesme mogu se čuti iz automobila i stanova širom Hrvatske.
Ekavice, marš napolje
Pop pevač Željko Vasić dobio je ponudu da album "Samo moja" objavi u lijepoj njihovoj, ali uz uslov da sve pesme prepeva na ijekavicu. - To je bila najveća uvreda u mojoj karijeri. Na Radijskom festivalu predstavnik hrvatskog Hit rekordsa, kuće sa kojom sarađuje moj izdavač "Goraton", rekao mi je da mu se sviđaju moje pesme, ali da bi bilo najbolje da ih prepevam na ijekavicu ako želim da ih plasiraju na njihovo tržište. Obrazložio je to rekavši da u mojim pesmama reči "lek, zauvek, belo" paraju uši, te da bi bilo najbolje da pevam na univerzalnom jeziku, koji je sredina između našeg i hrvatskog. Za mene je to skandal! Srpski pevači ne pevaju na kineskom, pa da moraju da prevode naše pesme - ogorčen je pop pevač.
|