ORLIĆ
Iz Vojvodine piše nam g. Boško Orlić koji kaže da su njegovi preci poreklom iz Vodoteča kod Brinja, te da slave Sv. Nikolu. Naš čitalac "misli da su i njegovi preci došli u Hrvatsku odnekud".
U svojoj monografiji "Seobe i naselja u Lici", Stj. Pavičić ima nešto podataka i o Orlićima. On kaže da su na brinjskom području prisutni još od XVII veka (Vodoteč i Vojvoduša) a da je u Korenici bilo 44 kuće porodica sa ovim prezimenom, doseljenih od Brinja oko 1690. Iz istog kraja su i Orlići u lapačkoj oblasti, u Petrovom Selu i Donjem Vagancu.
U "Leksiku prezimena SR Hrvatske", Orlići su, posle Drugog svetskog rata, zabeleženi kao stanovnici u gotovo svim opštinama. Osim u srezu odnosno, kasnije opštini Brinje, u selima Vodoteč (pet domaćinstava sa 22 člana), Vojvoduša, Županjol i Škalić, ubedljivo najviše ih je bilo nastanjenih na Krku, kod Korenice, Otočca, Novske, Slunja i Križevaca, zatim kod Pule, na Rabu i kod Zadra (selo Grbe). U Orliće bismo, možda, kao njihove otuđene "derivate", mogli ubrojimo i porodice evidentirane u oblicima Orlih, Orlik i Orlini.
R. Grujić je s početka Prvog svetskog rata zabeležio na ovom prostoru 145 domaćinstava Orlića (takođe bez podataka o veri i nacionalnosti) u mestima: Vodoteč, Vojvoduša i Županjol (Brinje), Bjelopolje, Vedašić, Vranovača i Vrelo, Gradina, Kalebovac i Prijeboj (Korenica), Brlog, Vaganac (Ličko Petrovo Selo), Visuć (Udbina), Glavace (Otočac) i Gospić. M. Radeka pored prezimena Orlić navodi tri krsne slave: Jovanjdan, Aranđelovdan i Nikoljdan.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
U "Kninskoj Krajini" (podaci iz vremana Prvog svetskog rata), proto Savo Nakićenović je zabeležio Orliće u Kninu (12 kuća), sa slavom Đurđevdan. Doselili su se iz Bosne u 16. veku. U dalmatinskom Kosovu polju, postoji i mesto Orlić, ali, prema autoru, bez ove familije. U Pounju su jedino Orlići u Donjoj Koprivni bili "starosedeoci" ili se bar ne kaže da su se odnekud doselili a u Johovicu su došli iz Koranskog Luga sredinom 19. veka. Svi Orlići u Pounju slave Sv. Nikolu.
U popisu srpskih prezimena u Bosni krajem 19. veka (Đ. Janjatović), Orlići su zabeleženi u Bugojnu i Sanskom Mostu, sa slavom Jovanjdan i u opštinama Dubica i Sarajevo - Nikoljdan. Po tome zaključujemo da su Orlići najverovatnije poreklom iz Hercegovine odakle su se rano iseljavali u različitim pravcima. U Veličanima, u Popovom Polju, zabeležena je porodica Orli, poreklom od Krivošija iz Boke a Orlića ima i na Zlatiboru (selo Gornja Jablanica).
Naglašavamo da se podaci odnose na stanje do 90-ih tako da ne znamo koliko je pravoslavnih Srba ovog prezimena još ostalo na navedenim prostorima. Samo prezime je uspomena na pretka Orle/Orlo a ovo oblik "od milja" starijeg imena Oral. Istog osnova su Orlovići, Orlji i slovenački Oreli...