TOMIĆ
Čitalac Željko Tomić iz Loznice je istražujući poreklo porodice pregledao sve knjige rođenih i umrlih u svom selu Donja Sipulja do 1820. a onda stao, jer dalje ne može da se ide po pisanim dokumentima u ovom kraju! Krsna slava im je Aranđelovdan.
Po predanju oni vode poreklo "odnekud iz Pive", ali njega interesuje odakle su ovde došli i pita se da li je moguće da su svi Srbi došli iz Crne Gore?! Kako naš čitalac, izgleda, nije imao u rukama etnološku monografiju o Rađevini i Jadru, autora B. Milojevića, koji naprimer govori o različitim Tomićima od kojih su međutim samo neki iz Pive.
A Piva, uzgred budi rečeno, ranije i nije pripadala Crnoj Gori, nego tzv. Staroj Hercegovini. Iz Pive su, naprimer, Tomići u Kostajniku (u Rađevini), doseljeni početkom 18. veka sa slavom Aranđelovdan, zatim, oni u Tekerišu i Zajači koji slave Jovanjdan. Za ostale Tomiće se, ili, ne zna poreklo kao što je to slučaj u Tolisavcu gde slave Đurđevdan, u Donjoj Badanji gde slave Đurđic, odnosno u Komiriću u kome su stari doseljenici nepoznatog porekla sa slavom Nikoljdan. Isti je slučaj sa Tomićima u Belotiću koji slave Aranđelovdan.
U Loznici su početkom 20. veka bila i dva Tomića, jedan trgovac iz Runjana, a drugi mehandžija iz Kozjaka. Verovali ili ne, gospodine Tomiću, u ovoj grupi se nalaze i vaši preci! U monografiji o Rađevini i Jadru piše da su Tomići iz Donje Sipulje, sa slavom Aranđelovdan, od pretka koji je došao kao "dovodac" uz majku iz Rabasa.
Pored toga, uz Tomiće u Belotiću se kaže da su se iselili i u Donju Sipulju i da se njihov čukundeda zvao Tomo Džuver, što znači da je njihovo prezime Tomić izvedeno od čukundedinog imena, a da im je staro prezime ili samo nadimak bilo - Džuver. Dakle nigde ni pomena o Pivi, što znači da ste bili na pogrešnom tragu u svojim samostalnim istraživanjima! Pregledom porekla i procesa kretanja stanovništva Rabasa u obližnjoj Pogorini pronašli smo da nema Tomića.
Ali su u mestima srednjovekovne župe Rabas bili nastanjeni Tomići-Butine iz Huma u Hercegovini koji su se bavili trgovinom i u tursko doba. Hercegovački Tomići su iz Drobnjaka, slave Đurđevdan i preslavljaju Nikoljdan, dok oni iz Huma slave Đurđevdan, a preslavljaju Tomindan. Na kraju ostali su nam samo Džuveri kao trag koji sigurno vodi do predaka Tomića iz Sipulje.
One su dale nekoliko grupa porodica u nekim mestima Polimlja i Potarja, gde su
Popadići-Džuveri doseljeni iz Kosorića u Drobnjaku sa slavom Đurđevdan i u Crljenicam i Bobovu u kojem su Starčevići i Matovići-Džuveri starosedeoci u ovom kraju sa slavom Lazarevdan. Postoji i treća mogućnost: da su od nekih sekundarnih Tomića preci našeg čitaoca, naprimer doseljeni kao rudari iz Bosne ili Dalmacije.