MILOŠEVIĆ bivši FILIPOVIĆ
Veoma sadržajno pismo poslao nam je iz Švajcarske Novica Milošević, rodom iz Straže kod Loznice, uz faktografiju sa internet-sajta (www.straza.net koji je sam pokrenuo, pa su i "Vesti" pisale o njemu). Nama se javlja najpre da potvrdimo rezultate njegovih istraživanja, ali i da utvrdimo put familije u kojoj su se do najnovijeg vremena smenjivala dva prezimena: Filipović i Milošević!
Čitalac piše: "Danas se prezivamo Milošević, ali se prezimena Milošević i Filipović u našoj porodici mešaju. Moji preci bi jednom detetu davali prezime Filipović a drugom Milošević." Zašto su to činili, ne objašnjava nam. Nedoumicu koje im je starije prezime, a koja se ne može rešiti ni pažljivim pregledom svekolike sakupljene građe, čitalac je "presekao" opredeljenjem za Filipović, a kao argumenat uzima činjenicu da ove porodice u susednim selima Kozjak i Jelav slave Sv. Nikolu, a Miloševići u Donjem Dobriću Đurđevdan, pa smo sami zaključili da je Nikoljdan slava njegove familije.
Srećom, Jadar, rodni kraj Vuka i Cvijića, u kome se nalazi Straža, svojevremeno je, početkom prošlog veka, proučavao Cvijićev student B. Milojević koji je u ovom selu zabeležio porodicu Filipović sa slavom Sv. Nikola, ali ne i eventualne Miloševiće, s objašnjenjem da su ovamo došli u drugoj polovini 18. veka i to - iz Nikšića.
Ovde se otvara problem drugih Filipovića u ovoj oblasti, kao i susednoj Rađevini i relativno bliskoj nekadašnjoj "Sokolskoj nahiji" jer prvo među porodicama u D. Dobriću ne navodi nijednu ovog prezimena iako je evidentirao Filipoviće npr. u selima: Filipovići (!) i Trbosilje, sa slavom Sv. Nikola ali, što je drugi deo problema, ubrajajući ih u "starosedeoce". Kao treći deo problema ukazuje se pretpostavka ovog autora da je selo Filipović čak od onih koja su prema nekim starijim istoričarima srpskog naroda nastala čak u 7. i 8. veku... "ali je nesumnjivo da starosedelačke porodice ne stanuju u njima od pre dvanaest vekova - naročito ne u Filipovićima, u kojima ima i sada ima porodica istoga imena: otuda su zameci današnjih naselja kasnijeg postanka".
Dodajemo, što važi i za tzv. starosedelačke familije iako su iz nekih, prema njihovom porodičnom predanju, učestvovali ratnici čak u Kosovskoj bitci! U ljubovijskom kraju Filipovići "nikoljštaci" zabeleženi su u selima Gračanica i Solotuša dok su u Čitluku poreklom iz Osata u Bosni i slave Đurđevdan.
Za Filipoviće u Solotuši se tvrdi da su starinom Gentići od Drekalovića iz Kuča u kojima je Sv. Nikola najčešća krsna i zapravo plemenska slava i koji su ovde imali pretka Filipa, Stamenovog sina ili unuka po kome su stekli prezime Filipović, a moguće je da su odatle došli upravo preko nikšićkog područja i srednjeg, desnog Podrinja - da se konačno skrase u Straži.