GAJANIĆ
Iz Nemačke nam piše Dragana Jovanović, rodom iz sela Štrpci (opština Prnjavor) u Republici Srpskoj, koju interesuje poreklo porodice njenog oca Ratka Gajanića čija je slava slava Sv. Simeon i Ana (15. februara) inače veoma retka.
Rođaka Gajanića imaju još u susednom selu Kremna kao i raseljenih po Srbiji i Sloveniji. Među srpskim prezimenima u Bosni s kraja 19. veka, susreću se prezimena iste odnosno srodne osnove: Gajanović sa slavama Bogojavljenje u parohiji Strojice (Gerzovo), Sv. Jovan Krstitelj u parohiji Mašići i Romanovci (Gradiška) i u Prijedoru kao i Lazareva Subota u Ključu, a Gajenović sa slavom Jovanjdan u parohiji Vidovo (Unac), zatim familija Gajevac sa slavom naše čitateljke u parohiji Brestovo, Tešanj.
U to vreme porodica Gajanić nije bilo zabeleženih na čitavom prostoru Bosne. Stoga smo mišljenja da je ono u međuvremenu skraćeni oblik takođe retkog prezimena Gajanović dok je Gajenović rezultat pomućene vokalizacije. U nekadašnjoj Hrvatskoj, Gajanići su zabeleženi samo u selu Mlaka kod Novske. Ostaje nerešen slučaj Gajevaca, sa istom slavom kao i Gajanići, a s prezimenom koje zvuči kao izvedeni nadimak.
Gajanovići su nastanjeni u najsevernijem delu gornjeg Unca, u Vidovom Selu podeljenom na dva dela: Vidovo Selo koje je brdski kraj i Mokronoge - ravna nizina. Iz konfiguracije sela evidentno je da su mu stanovnici bili primarno stočari. Vidovo Selo većinom su nastanjivale porodice nastale razgranavanjem dve najveće familije: Kukilovića i Gvozdena. Od Kukilovića su i Gajanovići, sa slavom Jovanjdan. Za jednu porodica Gajanovića se zna da se odselila krajem 19. veka u Klašnice kod Banjaluke. Kukilovićima se, kao jednim imenom, naziva familija odnosno skupina porodica (dok samo prezime više ne postoji kao takvo) osim Gajanovića, još i Lazića, Puzigaća, Polića, Mihajlovića, Miškovića i drugih.
Po pričanju starca Mile Gajanovića, autoru monografije o Uncu, P. Rađenoviću 1930-ih godina ovde su se od Cetine u Dalmaciji, u potrazi za zemljom i ispašama, pre pet do šest generacija, doselila tri brata. Dopala im se zemlja u Mokronogama, pa se i nastane u Medarevića Dolu. Gajanovići koji su se iselili u Klašnice svakako su se "spustili" i do Prnjavora, usput menjajući i slavu, najverovatnije ako su prelazili preko Vr'ovina, uže regije između Mrkonjić Grada i Kotor Varoši, sa najčešćim krsnim imenom Sv. Simeon i Ana.
Druga je mogućnost da su slavu promenili zbog nekog zaveta. Prezime Gajanić i širi oblici kao i nadimačko Gajevac, morali su nastati od nepoznatog pretka koji se zvao Gajan, hipokoristika koji je zabeležila M. Grković u "Rečniku ličnih imena kod Srba", od Gaja koje je narodski oblik od milja načinjen od imena Gavrilo. Prema "Leksiku prezimena SR Hrvatske", u selu Kupinečki Kraljevec kod Zagreba, živelo je nekoliko porodica sa prezimenom Gajan!