KUBAT
Iz Beča nam se javila čitateljka Mirjana Matić s pitanjem za poreklo svoga devojačkog prezimena Kubat. Piše da je njen pokojni otac poreklom iz Bosanskog Grahova, selo Marinkovci, gde ima više porodica s ovim prezimenom. Krsna slava im je Sv. Jovan Krstitelj. Neki od njihovih srodnika danas žive u Vojvodini, a neki u Americi. Čitateljka je otkrila na internetu da ih ima u Žegaru, a nas pita da li su njeni sa Grahova i oni u Žegaru u nekoj vezi?
Evo odgovora: podatak o Kubatima u Žegaru je iz popularne "Vikipedije" a njeni urednici ne garantuju za tačnost priloga. U "Leksiku prezimena SR Hrvatske" porodice Kubat su evidentirane u Zagrebu i u selima Kaštel kod Benkovca, Orlić (opština Knin) i Cargovec (Varaždin), dakle ne i u Žegaru.
S druge strane, prota Savo Nakićenović ("Kninska Krajina") nije ih zabeležio u Orliću 50 godina ranije, što mora da znači da su se naselile u međuvremenu, kao što nije isključeno ni da su u Žegar neki Kubati došli posle popisa stanovništva, 1948. godine. Grahovo je, pak, vododelnica na tromeđi preko koje se prelivalo stanovništvo čas na jednu, čas na drugu stranu, u zavisnosti od istorijskih procesa, pa je moguće da su oni u Bukovici poreklom iz Grahova.
x Među srpskim prezimenima u Bosni, prema šematizmu SPC za 1882. nije zapisana nijedna srpska porodica Kubat ali jesu: Kubet u parohiji Krupa, sa slavom Sv. Luka, Kubot u parohiji Grahovo (Livno) sa slavom Sv. Jovan Krstitelj, kao i Kubotlja u parohiji Kralupi kod Visokog, sa slavom Jovanjdan. Kako je čitateljka navela da je rodom od Grahova, u nedoumici smo da li je to krajem 19. veka pogrešio mesni paroh - ili su njeni stari samoinicijativno "ulepšali" prezime?!
Istina, u centralnim delovima Bosne, kao što je Visoko, nailazimo i na muslimane i na pravoslavne sa prezimenom Kubat i Kubatlija od koga je, možda, zbog lokalnog izgovora i nastao kao provincijalizam Kubotlja? Pravoslavni Kubatlije su pre Drugog svetskog rata živeli uglavnom u Čifluku i to u Ratkovcima, a ima ih, ali pod drugim prezimenima, u istom mestu i istog porekla sa Kubatima. Oni su, po istraživanjima R. i Vl. Trifkovića, starinom od Miljanovića iz Banjana.
Njihovih srodnika novih prezimena ima i u Kobljdolu, Osijeku, Petrovićima, Rečici i Sarajevu. Svi slave Jovanjdan i od jednog su korena. Zbog tolike koncentracije Kubata obe konfesije koji ne pominju jedni druge, niti mogućnost srodstva, potražili smo ih u Hercegovini i, možda smo ovde pronašli odgovor na zagonetku porekla ove familije ako se pretpostavi da su dobili ime po planini Kubaš u srednjovekovnoj srpskoj župi Dabar kod Stoca.
To prezime nose danas na ovom prostoru samo muslimanske porodice koje, kako kažu, "od davnina ovde žive". Muslimana Kubata ima samo u Stocu i Mostaru. Ali o daljem poreklu ove familije i samom prezimenu koje se javlja i u Turskoj i u Evropi - ovde nemamo više prostora ...